V dnešní době mnoho lidí chodí za zábavou do klubů, kde hraje hlasitá hudba. Už jen málokdo by ale pravděpodobně řekl, že jde na diskotéku. Za socialismu ale byly tyto akce běžné a jednalo se především u mladých lidí o zábavu na víkendové večery a noci.
Většina lidí si myslí, že diskotéky během socialismu znamenaly především poslouchání Michala Davida a Petra Kotvalda. Jak ale vysvětluje web G, není to tak úplně pravdě. Na akcích se tehdy hrály především hity ze Západu.
Hudba se špatně sháněla
V dnešní době je hlavním důvodem návštěvy klubu setkání s přáteli a popíjení. Tanec a hudba jsou samozřejmostí, nejsou ale tak nějak příčinou toho, proč lidé chodí ven. Dříve tomu bylo jinak, vysvětluje Pražský deník.
„Neexistovalo žádné rádio, které by hrálo taneční hudbu. Navíc nebyl žádný internet a muzika se velmi špatně sháněla, takže lidé byli hladoví po zahraničních interpretech. Taneční hity z žebříčků hitparád tu v podstatě nebylo možné koupit, protože neprošly cenzurou, a i když prošly, tak se nedostaly ani na pult,“ popisuje Michal Sojka, diskžokej a moderátor.
Lidé tehdy toužili po tom poslouchat hudbu v lidmi přeplněných místnostech, kde si kromě toho mohli dopřát také nějaké to pití a seznámit se s novými osobami. Diskotéky byly často místem vzniku nových lásek, dodávají Novinky.
Diskžokej si příliš nevydělal
Ceny tehdy byly sice odlišné, přesto ale zní téměř až směšně, že za svou práci si tehdy diskžokej vydělal kolem 120 korun, uvádí Deník. Nemohl se jím navíc stát kdokoli. „Adepti museli pravidelně skládat zkoušky u Pražského kulturního střediska, které jim také vystavovalo licenci,“ píší Novinky.
„Samozřejmě jsem vždycky měl s sebou i ty desky z východního bloku a pouštěl jsem je třeba o přestávce, kdy jsem ztlumil hlasitost na minimum, ale povinnost jsem tak splnil,“ dodává pro web Tomáš Krejčí, který se kdysi hraním hudby v klubech částečně živil.
Dříve byly diskotéky daleko oceňovanější zábavou než dnes. V současné době existuje mnoho akcí a lidé si mohou vybírat. Za socialismu ale byl každý rád, když se do nějakého klubu dostal. I přes nutnost dodržování přísných pravidel bývaly akce velmi oblíbené.
Zdroj: Deník, Novinky, G, Pražský deník
Autor: Šárka Cvrkalová