Cvičit můžete v každém věku. Přizpůsobte trénink svému zdravotnímu stavu a udržujte se v kondici

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
starsi cvici
Zdroj: Shutterstock

V každé fázi života je důležité zůstat aktivní. Ať už je vám 20, nebo 70, vždy najdete vhodná cvičení, která podpoří vaši celkovou pohodu a třeba i pomůžou se zdravotními problémy.

Cvičení se vyplatí v každém věku. Podle výzkumu z roku 2018 pravidelné cvičení chrání před chronickými onemocněními, jako jsou kardiovaskulární choroby, mrtvice, cukrovka a některé typy rakoviny.

Aktivity zaměřené na rovnováhu mohou snížit riziko pádů, naopak cvičení se zátěží posiluje kosti a zmírňuje dopady osteoporózy. Čas strávený v tělocvičně přispívá také ke zdraví mozku, vyšší úroveň fyzické aktivity může podle studie z roku 2020 zabránit Alzheimerově chorobě, případně zpomalit její průběh. Zapojení se do skupinových cvičení navíc zvyšuje pocit sociální sounáležitosti a vzájemné podpory.

Přizpůsobte cvičení svému věku

Pokud je vám 25 let, je ideální čas na to, začít se sportem. Tělo je v té nejlepší kondici a zkoušení různých cviků pomáhá budovat svalovou paměť. Kolem 35. roku se na vašem těle začíná projevovat stres vyplývající z přibývajících povinností. Pravidelná fyzická aktivita je v této fázi zásadní pro udržení fyzické i duševní kondice. Zkuste věnovat 20 až 30 minut aerobnímu cvičení a 40 minut silovému tréninku třikrát týdně.

Kolem 45. roku přijdou vhod vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) a silový trénink, které pomohou s hubnutím a posílením metabolismu. Alespoň 30 minut aerobního a anaerobního cvičení třikrát týdně stimuluje spalování tuků a budování svalů.

Menopauza a pomalejší metabolismus kolem 55. roku mohou vést k přibývání na váze a problémům s klouby. Jóga, strečink nebo nordic walking vás udrží ve fyzické i mentální kondici. Pokud je vám více než 60, věnujte čas silovému cvičení pro udržení svalové hmoty a zaměřte se i na flexibilitu a rovnováhu. Vhodná je jóga, pilates i plavání.

Cvičení s artritidou

V rozporu s obecným přesvědčením je cvičení s artritidou možné. Klíčem k úspěchu je provádět pohyby, které nepřekračují úroveň bolesti 5 bodů z 10. Přínosné může být zapojení opory, například přidržování se kuchyňské linky při dřepování, a cvičení ve vodě, které posiluje svaly, aniž by zatěžovalo klouby.

Cvičení s osteoporózou

Pro léčbu osteoporózy je nejdůležitější cvičení se zátěží. Začněte s jednoduchými cviky s vlastní vahou, jako jsou kliky, dřepy, jóga nebo chůze do schodů. Pokud si nejste jisti, jak začít, zvažte spolupráci s trenérem nebo fyzioterapeutem, který vám poradí ohledně bezpečnosti a techniky.

Zdroj: Healthline, Vogue, Novinky, Birgitta Langhammer, The Importance of Physical Activity Exercise among Older People, 2018, Qing Meng, Relationship Between Exercise and Alzheimer’s Disease: A Narrative Literature Review, 2020
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články