Mluvit o vyprazdňování před ostatními je většině z nás trapné. Přesto se ale někdy nevyhneme otázkám, které nám doktor zkrátka položit musí. A někdy je dobré ještě před jeho návštěvou vědět pravdu o tom, co o našem zdravotním stavu může prozradit naše stolice.
Každý z nás asi ví, že když máme zácpu nebo průjem, je něco špatně. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Lidské výkaly se dělí na 7 typů a vlastně jen dva z nich jsou zcela v pořádku. V ostatních případech jde o známku toho, že naše tělo něco trápí.
7 typů
Podle serveru Health se lidská stolice dělí na 7 základních druhů, které člověk rozezná pouhým pohledem. Popisuje ji tzv „Bristol Stool Scale“.
Jedná se o:
- Oddělené tvrdé hrudky, jejichž vylučování je někdy bolestivé
- Hrudkovitý výkal ve tvaru klobásy
- Stolice ve tvaru klobásy s prasklinami na povrchu
- Měkká a hladká stolice připomínající klobásu nebo hada
- Měkké kuličky, které velmi snadno projdou ven
- Kašovitá stolice s roztřepenými okraji
- Zcela tekutá vodnatá stolice
Trpíte zácpou?
Pouze typy 3 a 4 jsou podle webu WebMD v pořádku. Pokud má vaše stolice podobu čísel 1 a 2, pravděpodobně máte problémy se zácpou. Ta je obvykle způsobena nedostatkem tekutin a vlákniny.
Může být ale zapříčiněna také poruchou funkce jater nebo problémy se štítnou žlázou. Pokud se tak u vás problémy objevují častěji, je rozhodně na místě vyhledat lékaře.
Možná vás trápí průjmy?
Naopak v případě, že máte stolici podobnou popisu čísel 5, 6 a 7, máte problémy s průjmem. Mezi příčiny průjmu může patřit chyba ve stravování. Daleko častěji ale mluvíme o takzvaném akutním průjmu, který má na svědomí nějaké virové onemocnění.
Pokud vás průjem trápí den nebo dva, můžete to řešit konzumací suchých jídel a čokolády s vysokým obsahem kakaa. Pokud jsou ale problémy dlouhodobější, rozhodně raději navštivte lékaře.
Průjem nicméně patří mezi nejčastější střevní potíže a není tak třeba hned panikařit. Velmi často může být způsoben například konzumací nějakého prošlého jídla a do několika dní odezní zcela sám.
Zdroj: WebMD, Health, Stanford Medicine
Autor: Šárka Cvrkalová