Co je to postpandemická stresová porucha a jak zjistíte, že ji máte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Deprese
Zdroj: Shutterstock

Nejste v tom sami. Doba pandemie dokáže s psychikou pěkně zamávat a lidé nevědí, jak si od špatných stavů pomoci. Naštěstí jsou tu profesionálové, kteří si jsou vědomi toho, že být zavřený doma není ten nejlepší nápad, když se jedná o lidskou psychiku.

Už je to přes rok, co se na světě objevil nový virus, kvůli kterému musela zůstat většina lidí doma. Kvůli pandemii lidé přišli o práci, museli změnit životní styl, většina obchodů je zavřená a na takto velkou změnu nebyl připraven nikdo z nás.

Buďte v klidu

Psychoterapeut a bývalý klinický vedoucí NHS pro duševní zdraví Owen O’Kane vytvořil nový termín, který nazval jako postpandemická stresová porucha. Podle Owena může být tato porucha velkým problémem po dobu několika příštích let.

Postpandemická stresová porucha je přímo spojena s traumatickým dopadem pandemie. Ačkoli to ještě není formální diagnóza, Owen si je vědom toho, že mnoho lidí za poslední rok zažilo různé stupně traumatu: ztráta, izolace, nemoc, neschopnost se rozloučit s blízkými, neúspěchy v podnikání a každodenní hrozné novinové titulky.

Psychoterapeut dodal, že v depresích jsou nejen dospělí, ale také i děti. Velké množství lidí trpících problémy s duševním zdravím je pochopitelné, ale i znepokojující. Po rozvolnění opatření se pak objeví mnohem více lidí, kteří o svých depresích neměli ani ponětí.

„Pandemie měla nepochybně vážný dopad na každého z nás a já věřím tomu, že dojde k postpandemické krizi duševního zdraví,“ dodává Owen. Dle jeho slov se budou všichni odborníci snažit lidem pomoci, co nejvíce to bude možné.

Jak se to pozná?

Pokud jste od začátku pandemie zaznamenali změny v psychice, pravděpodobně pak toto období poznamenalo i vás. Zvýšená úroveň úzkosti, změny nálady, problémy se spánkem, noční můry, vyhýbání se situacím připomínajících pandemii nebo dotěrné myšlenky o vašich pandemických zážitcích jsou jasné příznaky postpandemické krize.

Sám psychoterapeut pak poskytl tipy, které jsou tím nejlepším pomocníkem. Je důležité vnímat veškeré změny, které se dějí u vás v životě a je potřeba je řešit.

1. Uvědomte si, že jste právě prošli velmi náročným obdobím, a přijměte, že se můžete ještě nějakou dobu cítit trochu zvláštně. Když si o tom promluvíte s někým, komu důvěřujete, pomůže vám to začít zpracovávat události z minulého roku. Traumata ovšem často vyžadují profesionální pomoc, proto se nestyďte promluvit si s lékařem.

2. Naplánujte si, jak se přizpůsobíte normálnímu životu, a rozhodněte se pro tempo, které vám bude vyhovovat. Přizpůsobte postupný návrat a nesnažte se na to jít moc rychle.

3. Vytvořte si denní plán, který vám pomůže udělat reset. To může zahrnovat procházky, cvičení, meditaci nebo cokoli, co vám pomůže vypnout. Díky těmto aktivitám budete mít větší pocit kontroly sami nad sebou a vaše mysl bude mít čas se uzdravit.

4. Vzpomeňte si na čas, kdy jste zvládli a přežili horší období vašeho života. Bez problémů to můžete udělat znovu.

5. Získejte zpět svůj život tím, že se postupně zapojíte do aktivit s přáteli nebo vyrazíte dělat něco, co vás baví a motivuje. Pohled do budoucnosti s nadějí je důležitou součástí zotavení po traumatizující době.

Jak už jsme zmiňovali, není nic špatného na tom promluvit si s lékařem, který vám může doporučit specialistu, s nímž veškeré stavy proberete. Jsme přece jenom lidi a nechceme chodit po světě se svěšenou hlavou.

Zdroj: metro.co.uk

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články