Cigarety nemají na lidskou váhu přímý vliv. Ne všichni kuřáci jsou štíhlí, uvádí studie

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Koureni
Zdroj: Shutterstock

Pokud člověk přestane kouřit, začne přibírat na váze. To je fakt, který je všeobecně známý. Mnoho lidí tak také považuje za pravdu, že cigarety pomáhají s hubnutím. Ve skutečnosti jde ale o mýtus, který vyvrací hned několik studií.

Kouření je nebezpečný zlozvyk, který způsobuje rakovinu a další plicní onemocnění. Podílí se ale i na dalších zdravotních problémech. To, že člověka dělají cigarety hubenějším, je lež, kterou se někteří kuřáci uklidňují.

Kuřáci v průměru váží méně

Proč si lidé myslí, že cigarety ve skutečnosti způsobují úbytek váhy? Průzkumy ukazují, že v průměru skutečně lidé, kteří kouří, váží méně než ti, kdo se cigaret nikdy nedotkli. To jsou ale pouhé statistiky, které nevypovídají nic o tom, jak ovlivňuje kouření lidskou váhu.

„Zdaleka ne všichni kuřáci jsou hubení. Naopak v mnoha případech je kouření spojeno se zdravotními riziky, která jsou ještě zesílena nadváhou člověka,“ říká pro Weight Watchers Karen Johnsonová, profesorka ženského zdraví na katedře preventivní medicíny univerzity v Tennessee.

Obézní lidé mají k cigaretám blíže

Podle serveru Times of India několik studií v minulosti odhalilo, že lidé trpící nadváhou mají častěji psychické problémy, a tudíž také větší pravděpodobnost toho, že během svého života začnou kouřit.

Obvykle si lidé tento zlozvyk kompenzují tím, že se sebou začnou něco dělat. Jejich váha pak mírně klesá a oni to velmi často vnímají jako vliv cigaret.

Cigarety ve skutečnosti vliv na lidskou váhu nemají. To, že člověk přibírá, pokud se snaží s kouřením přestat, je obvykle způsobeno tím, že si chybějící nikotin vynahrazuje většími porcemi jídla, nebo že se cítí více unavený, a méně se tak věnuje pohybu.

Zdroj: Medical News Today, NIH, Times of India, Time, Weight Watchers, Better Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články