Česnekový elixír je skvělým způsobem, jak udržet zdraví silné během podzimních a zimních měsíců. Skvěle funguje ale také během ostatních období například na nachlazení nebo celkovou slabost. Připravte si ho doma a mějte ho po ruce vždy, když bude potřeba.
Česnekový elixír se připravuje zhruba 6 týdnů. Pokud ho chcete mít letos na podzim k dispozici, je tedy nejvyšší čas, abyste začali. Právě při přechodu z léta do chladnějšího období totiž hrozí, že budete náchylnější k bacilům.
Ze tří surovin
Na přípravu česnekového elixíru potřebujete ve skutečnosti pouze tři suroviny. Česnek, jablečný ocet a med.
Několik palic česneku nejprve rozdělte na jednotlivé stroužky. Slupky je dobré na nich nechat.
Nahrubo je pokrájejte nebo namelte v kuchyňském mlýnku a dejte do předem vymyté sklenice. Česnek by ji měl zaplňovat přibližně do dvou třetin. Pak smíchejte ocet s medem v poměru 3:1.
Touto tekutinou pak zalijte sklenici až po okraj. Následně nechte česnek na chladném místě zhruba 6 týdnů stát.
Poté sceďte česnek od tekutiny a tu používejte do salátů, dresinků nebo při pečení masa.
Léčivé účinky česneku
V čem je vlastně česnekový elixír tak zázračný? Česnek je bylina, která je dobrá při mnoha problémech. Nejčastěji je konzumován pro své protizánětlivé účinky, ale také jako preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění.
Obsahuje selen a vitamíny A, B, C a E. Využívá se pro své antibakteriální účinky. Už naše babičky věděly, že nejlepším lékem na nemoci je pořádná česnečka, někteří lidé s nim léčí dnes rýmu i bolesti hlavy.
Mít doma česnekový elixír se tak rozhodně vyplatí z mnoha důvodů. Připravte si ho letos i vy a uvidíte, že vás na podzim a v zimě žádný bacil jen tak neskolí.
Zdroj: Poosh, Red Moon Herbs, Heartfelt Wellbeing, Healthline, National Library of Medicine
Autor: Šárka Cvrkalová