Mít doma zásobu čalamády se vyplatí. V naší rodině se jí ve velkém. Někteří členové mojí rodiny ji milují i samotnou, já sama si ji dávám především k masu a bramborám. A její příprava je velmi snadná. Navíc se dá čalamáda připravit i bez zavařování.
Řada lidí dělá čalamádu zavařovanou. Ve sklenicích jim pak vydrží delší dobu a mohou si ji dát kdykoli. Já ale čalamádu pouze nakládám a i bez zavařování vydrží ve sklenicích třeba i rok. Obvykle se ale zkonzumuje daleko dříve.
Přísun vitamínů
Čalamádu připravujeme v rodině z několika důvodů. Tím prvním je, že nám všem naložená kyselá zelenina velmi chutná a že se hodí k mnoha pokrmům. Zároveň je plná vitamínů a dostaneme díky ní do těla mnoho potřebných látek.
Čalamáda je ale také skvělý způsob, jak zpracovat přebytek zeleniny, který se vám v létě na zahrádce urodil. Například mrkev nám totiž každý rok roste jako divá a v tomto receptu je úplně skvělá.
Jak na přípravu čalamády
Na čalamádu budete potřebovat 2,5 kilogramu bílého zelí, kilogram červené papriky, kilogram mrkve, kilogram cibule, 400 gramů cukru, půl litru oleje, půl litru octa a 2 sáčky kořenícího přípravku na nakládání.
Zelí zbavte košťálu a oschlých listů a nakrouhejte ho na nudličky. Přidejte k němu na proužky nakrájenou papriku a na půlměsíčky pokrájenou cibuli. Hodí se bílá, pokud ji ale máte, skvěle doplní chuť i barvy také ta červená.
Nakonec přidejte na nudličky pokrájenou mrkev, vše zasypte cukrem a pořádně promíchejte. Směs zasypte přípravkem na nakládání, zalijte octem a olejem a nechte odležet, aby pustila svou vlastní šťávu.
Pak už jen stačí vše napěchovat do předem připravených vymytých sklenic s víkem. Pokud čalamádu uložíte do chladu, vydrží vám zelenina i rok, sami ale brzy poznáte, že ji mnohem dřív zkonzumujete.
Zdroj: Autorský článek
Autor: Šárka Cvrkalová