Buddhistická dieta vás naučí disciplíně, ale dovoluje i zahřešit. Nižší čísla na váze jsou samozřejmostí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
budhsticka dieta
budhsticka dieta

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se určitá sorta lidí těší jakému zdraví a jak moc jejich způsob života ovlivňuje jejich tělo a zevnějšek? Všichni víme, jaký je životní styl milionů obézních Američanů. Proč jsou ale takoví buddhističtí mniši v dobré kondici? Klíčem je nejen jejich duševní rozpoložení, ale také způsob stravování.

Buddhistická dieta navíc úplně jednotná z toho důvodu, že existují různé interpretace Buddhova učení. To se týká nejen duchovní oblasti, ale také stravování.

Vegetariánství je základ

Buddhisté se ale řídí etikou, která mimo jiné zakazuje připravit zvířata i lidi o život. Někteří si to vykládají tak, že by se neměli konzumovat živí tvorové, protože to vyžaduje zabití. A právě proto se jedná z velké části o vegetariány.

Nejedí tedy žádné maso a výrobky z nich, také do jídelníčku nezařazují vejce. Dopřávají si ale mléčné výrobky.

Nemusíte zrovna praktikovat buddhismus, abyste se mohli řídit stravovacími zásadami tohoto náboženství.

Vyhněte se alkoholu a zkuste přerušovaný půst

Při dodržování buddhistické diety by vám měl být zapovězen i alkohol. Nejen, že se jedná o prázdné kalorie, které vašemu tělu nedají nic prospěšného navíc, ale dle mnichů zatemňuje mysl a ovlivňuje negativně lidské chování. Dopřejte si tedy detox a skleničce vína či pár pivům v hospodě se raději vyhněte.

Co byste ale měli při buddhistické dietě dodržovat a co vás dovede k nižšímu číslu na displeji vaší osobní váhy, je přerušovaný půst. Právě ten vás naučí disciplíně ve stravování a nastartuje váš metabolismus.

Druhů přerušovaného půstu existuje více, v buddhistické praxi jde o zdržování se jídla od poledne až do úsvitu následujícího dne. To bude vyhovovat především ranním ptáčatům, kteří jsou zvyklí na ranní snídani, dopolední svačinu a oběd.

Průzkum, jenž byl otištěn i v The New York Times, říká, že jedinci, kteří si dopřávají největší jídlo dne v časných hodinách, mají větší šanci zhubnout. Reálně jde tedy o osmnáct hodin půstu a šestihodinové okno, při němž si můžete dopřávat svá oblíbená jídla.

Můžete si i zahřešit

Nemusíte to ale dodržovat tak striktně. Buddhovo učení počítá s jedním dnem v týdnu, který se v moderním slovníku dá označit jako „cheat day“. Stanovte si tedy den, kdy si dáte výbornou, zdravou a vydatnou večeři i odpolední svačinku.

Buddhistická dieta vám přinese nejen štíhlejší postavu, ale také se vám bude v noci lépe spát, zvýší se vám sebevědomí a budete se cítit lehčí díky tomu, že se dokážete kontrolovat. To s sebou přináší i úctu a lásku k sobě samému.

Ze začátku vás možná bude stát buddhistická dieta přemáhání, ale stojí to za to. Samozřejmě nemusí sedět každému.

Asi ji neocení lidé, kteří mají fyzicky náročnou práci nebo pracují na směny či v noci. Přináší ale tolik benefitů, že stojí za to ji vyzkoušet.

Text: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články