Braňte se před počítačovými viry. Dodržujte bezpečné chování na internetu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pocitacovy vir
Zdroj: Shutterstock

Každý počítač by měl být zajištěný proti virovým hrozbám. Ne vždy ale problém rozpoznáme a někdy ani dostatečné zabezpečení nestačí. I v případě, že máte dobrý antivirový program, je potřeba dodržovat bezpečné chování na internetu, abyste svůj přístroj, a především svá data dobře ochránili.

Ohrožení při používání internetu je celá řada. Největším rizikem je to, že se k vašim datům dostane někdo cizí, kdo je bude moci zneužít. Kromě toho v mnoha případech dochází k napadení vašeho počítače nepříjemným spamem, zablokování některých jeho funkcí, nebo dokonce k poničení jeho softwaru.

3 typy hrozeb

Základní hrozby jsou podle webu Nordic Telecom tři. Tou první je phishing, což je způsob podvodné komunikace, který přiměje uživatele ke sdílení citlivých dat. Kromě toho podvodníci také šíří škodlivé kódy, které vás například nutí kliknout na nějakou konkrétní nabídku.

Druhou hrozbou je spoofing. Útočník v tomto případě zfalšuje vaši identitu a může se pokusit dostat například do vašeho online bankovnictví. V neposlední řadě si pak dejte pozor na malware. Jde o škodlivé kódy, které jsou vytvořeny s cílem poškodit váš počítač.

Momentálně nebezpečné viry

V současné době je i na českém internetu hned několik hrozeb, před kterými byste se měli mít na pozoru. Jedná se o viry s názvem Delf.NBX, Agent.RIK či Agent Tesla, uvádí Novinky.

„Virus NBX dokáže odcizit informace o počítači a pořídit snímky obrazovky. Spyware Agent Tesla pak ještě útok rozšiřuje o možnost krádeže dat, typicky uživatelských hesel,“ varuje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Pravidla bezpečného používání internetu

Abyste se vyhnuli virům a ochránili svůj počítač i své osobní údaje, je třeba dodržovat pravidla, bez kterých se při práci s internetem jednoduše neobejdete. Prvním je samozřejmě volba složitých hesel, která byste navíc měli každý měsíc měnit.

Nikdy nestahujte neověřený obsah. To, že vám kamarád pošle nějaký zajímavý odkaz, neznamená, že jde o bezpečnou věc, kterou můžete do svého počítače jen tak nainstalovat. Vždy podobné věci raději nechte zkontrolovat antivirovým programem, a pokud máte jakékoli pochybnosti, raději nic nestahujte.

Velmi obezřetní buďte při připojování k veřejným sítím. Zvláště ty nezaheslované v různých obchodních centrech mohou být nebezpečné. Dobře si tak promyslete, zda chcete práci na počítači v takovém případě riskovat.

V neposlední řadě pak samozřejmě kontrolujte, co na internetu dělají vaše děti, které jsou v tomto případě ještě velmi nezkušené a podvodníkům naletí velmi snadno.

Zdroj: Novinky, Nordic Telecom, NGSS

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články