Běžný lék proti vypadávání vlasů by mohl snižovat riziko infarktu. Studie prozatím pokračují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vypadavani vlasu
Zdroj: Shutterstock

Finasterid pomáhá s vypadáváním vlasů u mužů až v 83 % případů. Lék má sice řadu vedlejších účinků, v nedávné době se ale začalo mluvit o tom, že by kromě problémů, na které je původně prodáván, mohl také snižovat riziko infarktu.

Vypadávání vlasů je do jisté míry normální. Především u mužů se s věkem často objeví. Mohou za to folikuly, orgány zajišťující výživu vlasů a usměrňování jeho růstu. Ty se po čase začínají zmenšovat a neplní svou funkci.

Příčinou zmenšování folikulů je hormon dihydrotestosteron. A právě finasterid dokáže tento hormon zablokovat a proti vypadávání vlasů tak bojovat, vysvětluje Medical News Today.

Prevence infarktu?

Univerzita Illinois v Urbana Champaign provedla v nedávné době studii, která naznačuje, že finasterid působí nejen jako známý lék na vypadávání vlasů a na problémy s prostatou, ale také může snižovat cholesterol a celkově se podílet na prevenci srdečních onemocnění.

Znamená to, že pokud by ho někdo používal pravidelně, sníží se u něj také riziko infarktu. Výzkumy byly už dříve prováděny na myších. Zjistilo se, že cholesterol u nich skutečně výrazně klesá, píše Aces News.

Nepřesvědčivé, ale nadějné

V letech 2009 až 2016 pak probíhalo zkoumání mužů užívajících lék pravidelně.

„Když jsme se v průzkumu podívali na muže užívající finasterid, jejich hladina cholesterolu byla v průměru o 30 bodů nižší než u mužů, kteří tento lék neužívali. Myslel jsem, že uvidím opačný vzorec, takže mě výsledky velmi překvapily,“ řekl hlavní autor studie Jaume Amengal.

Na základě těchto informací proběhly v nedávné době další konkrétnější průzkumy. Výsledky jsou prozatím pro mnoho odborníků nepřesvědčivé a je třeba celou věc ještě důkladně prozkoumat.

Je ale jasné, že nějaký vliv na snížení rizika infarktu mít lék rozhodně může. Záleží ovšem na tom, o jakou míru snížení se jedná a zda se vztahuje na všechny pacienty. Mnoho otázek zatím zůstává nezodpovězených.

Zdroj: NIH, Aces News, Healthline, US News, Express, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články