Balkánský sýr se hodí na různé druhy salátů, nejčastěji se podává k tomu šopskému. Konzumovat se dá ale také jen tak s chlebem. Je typický svou slanou chutí a v České republice je velmi oblíbený. Víte, že si ho poměrně snadno můžete připravit i doma? Nemusíte za něj utrácet v obchodě velké peníze.
Balkánský sýr obsahuje hodně bílkovin a minerálních látek. Díky vysokému obsahu vápníku je skvělým pomocníkem na bolavé klouby a prevencí proti problémům s nimi.
Sýr dále obsahuje také hořčík, fosfor, draslík, sodík, kromě toho také vitamíny A, E, D a B. Na druhou stranu je tento druh sýru poměrně tučný a díky vysokému obsahu soli nebezpečný například pro jedince s vysokým krevním tlakem, upozorňuje web Kalorické tabulky.
Jak na domácí balkánský sýr
Balkánský sýr se dá sice koupit v každém obchodě, ten domácí ale nic nenahradí. Připravit si ho přitom můžete úplně snadno. Potřebovat budete jen 250 gramů tvarohu, litr vody a 100 gramů soli.
Nejprve si připravte nálev, ve kterém budete sýr v lednici uchovávat. Ten se dělá z vody a soli a k odměření jejího množství můžete použít jednoduchý trik s vejcem, radí Apetit Online.
Nádobu naplňte vlažnou vodou, přidejte do ní čisté vejce a přidávejte sůl. Ta se bude pomalu rozpouštět. Jakmile bude z vejce zhruba 1 centimetr vyčnívat nad hladinu, máte dostatečně slaný nálev.
Několik dní příprav
Balkánský sýr samozřejmě nepřipravíte za hodinu. Nálev dejte do sklenice s víčkem a vložte do ní tvaroh. Ten potom takto umístěte na 4 až 7 dní do ledničky. Tato doba stačí na to, aby se sůl vpravila do tvarohu a vytvořila typickou chuť balkánského sýru.
Pak už stačí jen sýr vyndat, nakrájet a použít. A ten, který vám zbyde, nezapomeňte vždy vrátit zpět do slaného nálevu, aby vám neoschl a nekazil se.
Balkánský sýr pak můžete použít do salátů, na špagety, na halušky se zelím a cibulkou, nebo třeba jen tak na chleba. Využití je celá řada, určitě najdete to, které bude vám osobně vyhovovat nejvíce.
Zdroj: Apetit Online, Gurmánka, Spektrum Zdraví, Kalorické tabulky
Autor: Šárka Cvrkalová