„K lesu vchodem, k Ivanovi zády!“ poroučí lstivá Baba Jaga své chaloupce na kuřích nožkách. Slavný výjev z ruského Mrazíka si vybaví snad každý. Kde se ale vůbec vzala Baba Jaga taková a jak hluboce její folklor sahá? A kde se sídlila v současnosti?
Baba Yaga je čarodějnice, která si políčila na tlusté děti, jež hodlá sníst poté, co pro ni zastanou těžké domácí práce.
Ruský folklór příběhy o Babě Jaze přímo oplývá. Zatímco se trochu liší v tom, co je to vlastně za postavu – někdy jde o obyčejnou stařenu z lesa, někdy o zlovolnou čarodějnici, jindy o starou kmotru lesní víly, její vzhled však bývá popisován celkem jednoznačně.
Má nepřirozeně dlouhý nos a navzdory své nenasytné chuti k jídlu je kost a kůže.
Dlouhé šedivé vlasy ji rámují obličej a má ošklivé zuby, leckdy rovnou ze železa. Má výborný čich a oběti se snaží lapit svým protáhlým jazykem.
Chaloupka na kuřích nožkách
Na rozdíl od jiných obyčejných čarodějnic však Baba Jaga vyniká svým příbytkem.
Chaloupku na jedné nebo dvou obřích kuřích nožkách, která je vidět i v legendárním Mrazíkovi, si nemůžete splést opravdu s ničím.
Baba Jaga pak svou chaloupku otáčí rozkazem. Kolem ní by měl být plot z lidských kostí, na němž jsou zasazeny lebky všech obětí této obávané staré čarodějnice. To jde vidět například v pohádce O překrásné Vasilise.
Samozřejmostí je pak to, že toto jinak nápadné obydlí bývá ukryto v hlubokém, a někdy i těžce průchodném lese.
Baba Jaga či ježibaba má své místo i v současné populární kultuře. Že vás nic nenapadá? Zkuste zapátrat ve filmech o superhrdinech.
Od pohádek ke komiksům a akčním filmům
Třeba Hellboy sám se setká s touto ruskou čarodějnicí v roce 1964, v komiksu z roku, aby ji zabil. Baba Yaga přísahá pomstu a vytáhne na něj všechny zbraně.
Její důležitá úloha v komiksu vedla k tomu, že si zahrála i ve filmu. V roce 2019 jsme tak mohli v kině vidět, jak Hellboy kráčí do její chalupy na kuřecích nožkách. Poté se dozvídáme, jak ji několik let předtím vystřelil pravé oko.
Své místo si našla i v akčním filmu Ant Man a Wasp.
Mimo komiksy a filmy se Baba Jaga stala vlastně i tak trochu feministickou ikonou. Přeci jen zobrazuje silnou ženu, která žije sama a dělá si, co chce. To může být pro dnešní dívky inspirativní.
Autor: Alice Konopásková