Alergie na slunce v létě dokáže potrápit. Boj s ní je v některých případech náročný

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Slunce
Zdroj:123RF

Na světě existuje nespočet alergií. Některé jsou častější, jiné se objevují spíše výjimečně. Ke druhé skupině patří i alergie na slunce, se kterou lidé, kteří na ni trpí, bojují především v létě. Jakým způsobem se projevuje a jak se s ní dá bojovat?

Žádná alergie není příjemná. V mnoha případech se dá ale s problémem bojovat jednoduše tak, že se zdroji alergie vyhnete. Pokud však máte alergii na slunce, budete se mu pravděpodobně celé léto vyhýbat jen velmi těžko.

Často o ní ani nevíte

Alergie na slunce není příliš častá. Respektive není často člověku diagnostikována. WebMD uvádí, že ročně je celosvětově alergie diagnostikována zhruba 650 lidem. Ve většině případů se jedná o jedince ve věku kolem 30 až 40 let a převažují ženy.

Ve skutečnosti ale alergií trpět může daleko více osob. Příznaky u nich nicméně nejsou tak závažné, aby si to uvědomovali. Jedná se obvykle o vyrážku či svědění, což v létě mnoho lidí považuje za normální, vysvětluje iDNES.

Projevy, se kterými lidé vyhledávají lékaře

V některých případech se kožní projevy objeví v takové míře, že jednoduše člověku dojde, že je něco špatně. Jde obvykle o svědivé začervenání nejčastěji na trupu, vrchní straně rukou a nohou nebo o mokvající puchýřky.

Méně běžná, ale o to závažnější je obvykle takzvaná sluneční kopřivka. Ta vzniká už po pár minutách na sluníčku a kromě pálivé bolesti může vyvolat také kolapsové stavy, popisuje Kondice.

Jak s alergií na slunce bojovat?

Základem je samozřejmě prevence. Člověk s alergií na slunce by se měl co nejvíce vyhýbat jeho paprskům a využívat kvalitní opalovací krémy, které ho budou před UV zářením chránit.

Server Kafe doporučuje používat pravidlo 3K. Používejte krém, vždy noste košili a klobouk. Chráníte tak tělo před přímými paprsky. Omezte parfémy a v žádném případě nechoďte na slunce, pokud právě berete antibiotika. Ta totiž účinky paprsků na vaše tělo zvyšují.

Samozřejmostí potom je mít u sebe neustále léky, které alergii dokážou umírnit, pokud zaútočí ve velkém. Někdy pomohou volně prodejné prášky, pokud ale trpíte problémy dlouhodobě, nechte si něco předepsat od svého alergologa.

Zdroj: Kafe, iDNES, Kondice, Novinky, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články