Alergie na elektřinu nikdy nebyla prokázána. Přesto mnoho lidí trvá na tom, že problémem trpí

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Deti u pocitace
Zdroj: Shutterstock

Lidé mohou být prokazatelně alergičtí na mnoho věcí. Nejčastěji jde o alergii na určité zvíře, jídlo, nebo třeba na prach či pyl. Existují alergie, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Je ale možné, aby byl člověk alergický také na elektřinu?

V minulosti se objevilo několik lidí, kteří tvrdili, že oni sami nebo někdo v jejich okolí mají alergii na elektřinu. Je to ale vůbec možné? Podle Světové zdravotnické organizace je situace ohledně této záležitosti velmi nejistá.

Nejasné příznaky

V roce 2016 byl právě Světovou zdravotnickou organizací zaveden pojem elektromagnetická hypersensitivita (EHS). Mnoho lidí o ní ale mluví právě jako o alergii na elektřinu.

Lidé často elektromagnetické záření obviňují z bolestí hlavy, kýchání, vyrážek, nespavosti a dalších příznaků. Ohledně EHS proběhlo hned několik výzkumů.

Lidé pohybující se v blízkosti zařízení emitujícího elektromagnetické pole, jako jsou například Wi-Fi routery, mobilní telefony nebo počítače, skutečně v mnoha případech vykazovali symptomy alergie, uvádí Science Direct. Komplikace se nejčastěji týkaly dětí, které tráví hodně času u počítače.

Nepřímé důkazy

„Lidé, kteří tvrdí, že jsou přecitlivělí na elektromagnetické záření, jsou opravdu nemocní,“ říká Dr. James Rubin, přednášející psychologii na King’s College v Londýně. „Ale elektromagnetický signál příčinou nemoci není,“ doplňuje.

Podle jeho slov mohou být příznaky, které se u lidí vyskytují, kombinací mnoha dalších problémů. Neexistuje totiž žádné vědecké vysvětlení, jak by mohlo elektromagnetické pole způsobovat vyrážky či kýchání.

Ačkoli tak pojem elektromagnetická hypersensitivita existuje, jedná se spíše o označení několika příznaků různých jiných nemocí než konkrétně o označení pro alergii na elektřinu. Vědci jsou v tomto ohledu ještě hodně skeptičtí a nadále probíhají nejrůznější výzkumy, které by možnost potvrdily, nebo naopak vyvrátily.

Zdroj: Healthline, PubMed, WHO, Sky News, Science Direct, 3pol

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články