Akné: Z čeho se vlastně skládají pupínky a proč jejich vymačkávání není řešením

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Oblicej pupinky
Zdroj: Shutterstock

Pravděpodobně každý z nás se někdy potýkal s pupínky v obličeji. Je jedno, zda jste muž, nebo žena, nepříjemné boláky s bílou hlavičkou, kterých se dá zbavit tak, že je jednoduše vymáčknete, nás občas potkávají všechny. Proč ale vůbec vznikají a z čeho přesně se skládají?

Ucpané póry jsou nejčastěji problémem lidí s mastnou pokožkou, píše Cleveland Clinic. Ti se s pupínky potýkají častěji, to ale neznamená, že by se to ostatních netýkalo. Problémům se samozřejmě dá předcházet různými krémy, minimálně párkrát za život se ale akné udělá každému z nás.

Nejčastěji se problémy objevují v obličeji, akné se však může vytvořit kdekoli po celém těle. Obecně se na těle začíná objevovat v pubertě, mohou jím ale trpět i dospělí.

Co přesně je akné?

Každý z nás někdy nějaký ten pupínek vymáčkl. Obvykle z něj dostaneme větší množství bílé hmoty, někdy hnis či trochu krve. Z čeho přesně se ale akné skládá? Bílá látka, kterou z něj vymačkáváme, se nazývá mazové vlákno, uvádí Healthline.

Mazová vlákna se obvykle skládají z kožního mazu, což je olej, který vaše pokožka produkuje, a odumřelých kožních buněk. Pokud se těmito látkami naplní ucpané póry, vzniknou pupínky, které potom mohou nejen kazit váš vzhled, ale také pěkně bolet.

Vymačkávání pupínků není správné

Většina lidí problém s pupínky řeší jednoduše tím, že je vymáčkne. Přestanou bolet a vy máte pocit, že jste z nich dostaly špatné látky pryč a urychlíte tím jejich hojení. Jenomže mnohdy si jenom na kůži uděláte nepříjemné rány.

Kromě toho podle Medical News Today vymačkáváním bílých pupínků můžete také poškodit kožní tkáň, šířit bakterie po svém obličeji, čímž si ve skutečnosti zaděláváte na další pupínky, nebo si dokonce můžete vyvinout nějakou infekci.

Pupínky je proto nejlepší nechat, aby se zahojily samy, nebo používat mastičky, které vám doporučí v jakékoli lékárně. Chápeme, že je lákavé se pupínků zbavit vymáčknutím. Věřte ale tomu, že to problém rozhodně neřeší.

Zdroj: Healthline, Cleveland Clinic, Medical News Today, Real Simple

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články