Sylvia Plath: Básnířka, jejíž život zničily deprese. Dodnes se spekuluje, kdo může za její sebevraždu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
sylvia plath
Zdroj: Profimedia

Básnířka Sylvia Plath měla před sebou zářnou budoucnost, ale její klinická deprese ovlivnila její životní rozhodnutí natolik, až nakonec spáchala sebevraždu. Některá její díla byla vydána až po její smrti a celkového uznání se jí dostalo také až posmrtně. Dodnes se spekuluje, kdo za její sebevraždu může.

Básnířka Sylvia Plath spáchala sebevraždu 11. února 1963 ve věku 30 let. Důvodem k tomuto zoufalému činu nejspíše byla odmítnutí jejích literárních děl a nevěra manžela.

Zázračné dítě

Plath se narodila 27. října 1932 v Bostonu a byla nadaná již ve svém dětství. Svou první báseň Poem publikovala již v 9 letech. Ve 12 letech podstoupila IQ test a vyšla z něj se skóre 160.

Již při jejích studiích na Smith College si ji vybral časopis Mademoiselle jako hostující redaktorku.

Měla před sebou zářnou budoucnost. Ale společně s jejími úspěchy přicházely deprese a prohlubovala se její duševní porucha.

Objevily se první hospitalizace na psychiatrii a první pokusy o sebevraždu, kdy ten první přišel již v jejích 20 letech. Po tomto pokusu absolvovala léčbu elektrošoky.

„Je to, jako by můj život byl magicky řízen dvěma elektrickými proudy: radostným pozitivním a zoufalým negativním – kterýkoli běžící v tuto chvíli ovládá můj život, zaplavuje ho,“ popsala spisovatelka své pocity.

Manžel ji nechal samotnou s dětmi

Později Plath získala Fulbrightův grant na studium na Cambridge v Londýně, kam se přestěhovala a seznámila se se svým manželem Tedem Hughesem.

„Je to, jako by byl dokonalým mužským protějškem mého vlastního já,“ uvedla později k jejich setkání.

Vzali se po dvouměsíční známosti a měli spolu dvě děti. Manžel ji však nakonec opustil kvůli jiné ženě a básnířku nechal samotnou s jejich dětmi.

To prohloubilo její deprese. Navíc nakladatelství odmítala vydat její román Pod skleněným zvonem (v originále The Jar Bell).

Volání o pomoc?

Po návštěvě u přátel se prohloubil její zármutek ze zrady manžela a z odmítání vydavatelstvími. Nejspíše proto se rozhodla ukončit svůj život.

Druhý den ráno obstarala děti a udělala jídlo. Poté utěsnila otvory z pokoje a pustila plyn.

Její rodina se za sebevraždu styděla a jako příčinu smrti uvedla zápal plic.

Je však možné, že spisovatelka ve skutečnosti nechtěla zemřít, ale jen volala o pomoc. Tato uznávaná básnířka totiž dle serveru Literaly Ladies Guide zanechala namísto dopisu na rozloučenou pouze vzkaz, který zněl: „Prosím, zavolejte Dr. Horderovi“.

Po její smrti začali lidé označovat jako viníka jejího manžela. Jeho vinu v očích veřejnosti podtrhla sebevražda jeho milenky, která se pár let poté zabila stejně jako Plath – udušením plynem.

Jiní zase poukazují na to, že v posledních měsících svého života vydala sbírku, kde označuje svého otce jako tyrana, a tedy právě on prý mohl za její klinické deprese.

Odkaz napříč generacemi

Román Pod skleněným zvonem stihl v Británii vyjít před její smrtí, v Americe však vyšel až v roce 1971. Posmrtně byla také v roce 1965 vydána sbírka jejích básní.

V roce 1982 byla Plath oceněna Pulitzerovou cenou a dnes je považována za jednu z nejvýznamnějších básnířek 20. století.

Byla to právě její smrt a tragický příběh, které přitáhly k jejím dílům mnoho generací čtěnářů.

Zdroje: ATI, Literaly ladies guide, Poetry foundation

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články