Siamská dvojčata z Čech: Porodila jedna, kojit mohly obě. Záhada ohledně mateřství byla vyřešena až posmrtně

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Blazkovy 2
Blazkovy 2

Případy siamských dvojčat, která přežijí porod a mohou společně projít životem, jsou poměrně vzácné, i když ne nemožné. Jenže Rosa a Josefa Blažkovy za sebou mají příběh, který se stal legendou.

Narodily se roku 1878 na území Čech. Už tehdy byly známé případy sourozenců, kteří byli srostlí tělesnou tkání, jenže tyto dvě dívky společně sdílely poměrně velkou část páteře.

Byly povahově velmi odlišné

Z počátku za děti rozhodovala jejich pověrčivá matka. Ta věřila tomu, že se takto dívky narodily z důvodu, aby rodině vydělávaly peníze. Teprve několikaměsíční miminka tak vystavovala na obdiv za účelem výdělku.

Ve dvou letech se holčičky naučily chodit, vzájemně se o sebe musely opírat, Josefa měla navíc jednu nohu kratší, a musela proto nosit boty s vysokou podrážkou. Později se dívky naučily mluvit. Jak rostly, jejich zájmy se začaly lišit.

Zatímco Rosa byla ve všem dominantní, byla velmi sdílná a impulzivní, Josefa se držela spíše stranou, do ničeho sestře nemluvila, ve všem ji poslouchala a chovala se spíše introvertně.

Rosa otěhotněla, noviny si příběh přikrášlily

Když Rosa otěhotněla, odmítala říci, kdo je otcem dítěte. Okolím se začaly šířit pomluvy o tom, že by to mohl být agent, který pro dvojčata pracoval. Ten očividně pomluvám uvěřil a nabídl dívkám finanční pomoc.

Později se narodil Rose zdravý syn, kterého pojmenovala Franz. Po porodu se zjistilo, že jak Josefa, tak Rosa jsou schopny kojit, a nastaly spekulace o tom, čí vlastně syn ve skutečnosti je.

Noviny se nedostaly k žádným podloženým informacím, proto si začaly vymýšlet. V jednom z článků dokonce napsaly, že Josefa byla zdrogována, zatímco si její sestra užívala, aby později mohla porodit dítě.

Sestry se nakonec rozhodly odložit syna na čas do sirotčince a odjely do Ameriky, kde začaly společně vystupovat a vydělávat si.

Obě se brzy zasnoubily, Rosa o manžela přišla pár měsíců po svatbě, Josefin snoubenec zemřel na zánět slepého střeva pár měsíců před obřadem.

Obě onemocněly, zemřely ve stejný den

Jako první onemocněla Rosa. Během třítýdenního pobytu na lůžku ale upadla do horeček i Josefa. Doktoři se nedokázali dohodnout na žádné diagnóze, a Rosa tak byla brzy uvedena do umělého spánku.

Později upadlo do kómatu i její sestra. Bratr Frank obě dívky v nemocnici navštívil a převzal za ně jednání, jelikož ony samy mluvit nemohly a nebyl nikdo jiný, kdo by se o ně postaral.

Podle některých dochovaných údajů sestry před smrtí prosily o to, aby byly chirurgicky odděleny, aby alespoň jedna z nich mohla žít.

Jiné zdroje tvrdí, že chtěly zemřít spolu. To se nakonec také stalo. 30. března 1922 zemřela Josefa, svou sestrou doprovázena o pouhých dvanáct minut později.

Posmrtně bylo zjištěno, že měly ženy odděleny některé pohlavní orgány, a přestože kojit mohly obě, nakonec se ve výsledku ukázalo, že Franz byl skutečně biologicky Rosiným synem.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články