„Bezhlavá Olga“ byla poprvé představena v roce 1937 v německém Hamburku. Byla dílem muže, jež vystupoval jako doktor Heineman. Dostal se s ní brzy do Anglie a ukázána byla i na světovém veletrhu v New Yorku, jenž se konal v roce 1939. Tak se Olga dostala i do jiných koutů Ameriky.
Brzy se stala velmi populárním zábavním prvkem, který toužil spatřit každý, kdo se o něm dozvěděl.
Slečna bez hlavy ale samozřejmě ve skutečnosti neexistovala. Šlo o iluzi, kouzelnický trik, který se rozšířil ve čtyřicátých letech minulého století.
Jak nebohá Olga přišla při nehodě o hlavu
Představení bylo založeno na příběhu nebohé ženy, jež přišla v důsledku děsivé nehody o hlavu. Lékaři ji ale dokázali udržet naživu za pomoci vyspělých technologických postupů.
To bylo něco, čemu bychom zřejmě nevěřili ani v současnosti, ale i tak bychom měli problém zjistit, co přesně za tím stojí. Samotná iluze byla opravdu velmi propracovaná a přijít ji na kloub byl vskutku oříšek.
Jednalo se o děsivě realistický klam, který navíc získával na oblíbenosti v době, kdy vypukla druhá světová válka.
Když byla Olga vystavena ve výloze jednoho obchodu Londýně, šokovaní lidé se vrhli na její hrudník a začali zkoumat různé hadičky a trubičky, které byly zavedeny do jejího krku. Údajně totiž zajišťovaly nebohé ženě potravu.
Postupem času si tento trik začal žít vlastním životem a prošel mnoha malými i většími změnami. Kouzelníci si nejčastěji měnili úvodní historku o tom, jak vůbec Olga přišla o hlavu.
Někdo udával autonehodu, vynalézavější hovořili o útoku žralokem, jenž s hlavou odplaval do hlubin oceánu.
Měnilo se i jméno dotyčné, z Olgy se stala Tina i vznešená Mademoiselle Yvette. Vždy byl ale její příběh podpořen tím, že je udržována naživu revoluční, ale blíže nepopsanou technologií.
Vše bylo možné díky speciální masce
Existuje dokonce snímek, na němž dává bezhlavá Olga rozhovor pro rádio. Mohla se při něm hýbat gestikulovat stejně jako při zábavné show. Jak byla schopna mluvit, když údajně neměla hlavu? Vysvětlení je následující.
Modelka si jednoduše nasadila masku, jež byla tvořená z panelů schopných zrcadlit trubice a černé pozadí. Díky ni to vypadalo, jako by žena byla bez hlavy.
Výsledkem byla překvapivě efektivní iluze, která vypadá hrůzostrašně i dnes na archivních fotografiích.
Autor: Šárka Blahoňovská