Tereza Hlůšková, která si vysloužila přezdívku „pašeračka Tereza“, má opět naději, že se brzy vrátí do České republiky. Ačkoliv v listopadu minulého roku byla propuštěná z vězení a vypadalo to, že cestě domů nic nebrání, situace byla ve skutečnosti jiná. Celnice jí totiž zadržela doklady a podala stížnost, kvůli které nemohla Tereza ze země odcestovat. Stížnost ale měla být zamítnuta, a proto by Tereza již nadále neměla být v Pákistánu držena.
Od vlny solidarity k pochybám, jak to vše ve skutečnosti bylo. Tak by se dal jednou větou shrnout příběh Terezy.
Dlouhá cesta k propuštění
Příběh Terezy Hlůškové začal před 4 roky na pákistánském letišti. Byla tam zadržena s heroinem v zavazadlech, o kterém prý nevěděla. Postupně se však začal rozplétat její příběh, který do té doby nevinou Česku ukázal v jiném světle.
Tereza se měla do zahraničí vydat jako au-pair, ale vidina peněz ji dostala k prostituci a následnému pašování drog. Byla ovšem chycena a odsouzena na 8 let. Podala několik odvolání, která byla odložena. V listopadu však bylo jejímu poslednímu odvolání vyhověno a po 4 letech opustila vězení.
Tím však její příběh nekončí. Celnice s propuštěním nesouhlasila a podala proti němu stížnost, na jejímž základě jí mohly být odebrány doklady.
Podle Expres má navíc Tereza další problém. Její právník Saif ul Malúk tvrdí, že od ní nedostal zaplaceno za své služby. Dluh by měl podle zdroje z Terezina okolí činit 37 tisíc korun.
Naděje pro Terezu
Deník Blesk nyní přišel se zprávou, že nejvyšší soud v Islámábádu souhlasil s tím, aby Tereza odcestovala zpět do České republiky. Stížnost celníků měla být zamítnuta, již nemají žádné oprávněné prostředky a nemohou Terezu v zemi držet.
Soud měl proběhnout v pátek v 8:30 tamního času a měl se ho účastnit i její otec. Zatím prý není jasné, zda se Tereza do Čech bude vracet s otcem, nebo sama později. Ale již by neměly nastat žádné komplikace.
Vypadá to tedy, že se Tereza nakonec dočká šťastného konce a vrátí se ke své rodině. Nezbývá než doufat, že se z událostí poučila a nevrátí se k pochybným, rychle vydělaným penězům.
I 4 roky z původních 8 let dle psychologa Zdeňka Krpouna, který se vyjádřil pro Blesk, stačily k tomu, aby si Tereza nesla následky celý život. „Každý člověk potřebuje základní jistoty, které uvězněním ztrácí. Ať už byly podmínky v Pákistánu jakékoliv, následky si s sebou ponese navždy,“ uvedl zmíněný psycholog.
Zdroje: Blesk, Šíp, OnlyU, Expres
Autor: Soňa Jiroutová