Pokud jste v poslední době nebyli mimo internetové připojení, tak vám nemohla uniknout tragédie, ke které došlo během hokejového utkání ve Velké Británii. Teprve 29letý útočník Adam Johnson zemřel po zásahu bruslí protihráče. Nejedná se o první zranění bruslí a bohužel ani o první úmrtí. Stačilo by přitom málo: nákrčník.
Tento text je názorem autorky.
Hráč Nottingham Panthers bojoval za svůj tým proti Sheffieldu, když došlo k na první pohled nevinné srážce. Protihráč Matt Petgrave však při této srážce svou bruslí zasáhl krk Adama Johnsona.
Nevinná srážka skončila smrtí
Ten začal okamžitě krvácet, ale vstal a za pomoci rozhodčích jel na střídačku. Už po chvilce však bylo zřejmé, že je něco velmi špatně, protože Johnson začal omdlévat.
Přivolaná záchranka odvezla hráče do nemocnice, ale ztratil příliš mnoho krve a nebylo mu již pomoci. Okamžitě došlo k rozdělení fanoušků na dva tábory.
Někteří viní protihráče, že tento útok provedl úmyslně, jiní se Petgrava zastávají, že by naopak potřeboval podporu, a ne kritiku.
Nebezpečné ostří
Server CNN Prima News připomněl některé z nehod, ke kterým došlo na ledě. Například Slováka Richarda Zedníka v roce 2008 trefila brusle přímo do tepny, ale přežil díky rychlému zásahu lékařů.
Roberta Havláta zasáhla brusle do obličeje při utkání na konci října a odváželi ho na nosítkách.
Z poslední doby také lze zmínit Jakuba Lauka, který při zápase proti Chicago Blackhawks dostal bruslí do oka. Naštěstí pro něj se nejednalo o fatální zásah a oko nebylo poškozeno.
modeling career defo in jeopardy😮💨but let’s just say I was very very lucky🙏🏻 pic.twitter.com/MRgJJtPjAd
— Jakub Lauko (@jakub_lauko) October 27, 2023
„Modelingová kariéra je v ohrožení, ale řekněme, že jsem měl velké štěstí,“ napsal Lauko na twitter a přidal fotografii svého zranění.
Šťastný konec bohužel nemělo lednové utkání juniorské soutěže, kde zemřel teprve šestnáctiletý Teddy Balkind poté, co mu brusle doslova podřízla krk.
Nákrčníky jsou nepříjemné
Má první myšlenka při čtení této hrůzné zprávy byla, jak se brusle dostala přes nákrčník. Jakožto máma malého hokejisty vím, že se jedná o povinnou výbavu.
Na tréninku toto téma bylo hodně aktuální, a tak přišel dotaz na trenéry a hráče. Odpověď mě doslova šokovala: chránič v Česku totiž není od 20 let povinný.
Okamžitě jsem se zeptala, zda je chránič takový problém nosit, když se tím chrání životně důležité tepny. A odpověď hráčů? Nákrčníky jsou nepříjemné.
Nebudu lhát, tvrdě jsem se ohradila, jak to mají se suspenzory. Ty paradoxně nosí skoro všichni. Takže přirození, které je před bruslí chráněno prádlem a hokejovými kalhotami, mají pánové chráněné, zatímco holý krk si nechrání.
Věci se daly do pohybu
Nikdy jsem na sobě výstroj neměla a věřím, že nákrčník není příjemný, stejně jako většina celé výstroje. Hokejové maminky vědí, jak je náročné naučit se vrstvit veškerou výstroj.
Ale považovala bych za důležitější ochranu vlastního života a zdraví než komfort, který ve výstroji stejně hráč nemá.
A s povděkem jsem se následně dozvěděla, že anglická liga zavedla povinnost nákrčníků pro všechny hráče. Finsko a Švédsko, hokejové velmoci, nákrčníky povinné mají a vůbec o tom nedebatují.
Zámořská NHL začala okamžitě jednat se zástupci a snaží se přijít na to, zda je možné zavést tuto povinnost plošně. U juniorské soutěže WHL byla povinnost zavedena s okamžitou platností. A Čechy?
„Zjišťujeme, jak můžeme dál procesně postupovat. Jedná se totiž o zpřísnění pravidel,“ uvedl pro server Sport ředitel extraligové soutěže Martin Loukota.
Byla však opravdu nutná smrt hráče, aby se vedení klubů zamyslelo nad tím, že komfort by měl být až za ochranou zdraví?
Zdroje: CNN Prima news, Twitter, Sport, Deník
Autor: Soňa Jiroutová