Evropská unie má tzv. negativní seznam chovaných zvířat, na němž jsou uvedeny druhy, které se nesmí chovat. Aktivisté však žádají naopak pozitivní seznam, který by platil pro celou EU a který by vyloučil i taková zvířata, jako jsou morčata či křečci. Stihnete dětem pořídit domácí zvířátko, než se svět opravdu zblázní? Nebo bude normální, že Karlos Vémola může mít lva a vaše děti nebudou smět mít morče?
Tento text je názorem autorky.
„Pozitivní seznam je seznam druhů, se kterými je povoleno obchodovat anebo je chovat v domácnostech. Několik členských států jej již přijalo, potřebujeme však harmonizovaná pravidla v celé EU, abychom mohli účinně řešit problémy a obavy vyplývající z obchodu se zvířaty v zájmovém chovu, včetně narušení vnitřního trhu,“ vysvětluje Eurogroup for Animals.
Divoká zvířata zpět do přírody
Důvodem k jeho sestavení je snaha, aby zvířata nebyla držena v zajetí, ale mohla žít ve svém přirozeném prostředí.
Snahy aktivistů byly natolik důrazné, že se tento seznam dostal k Evropské radě, která již pověřila Evropskou komisi, aby vytvořila studii proveditelnosti.
„Dotkne se to všech divokých zvířat chovaných v zajetí. Vše, co není domácí zvíře, bude zakázané. Výjimku dostanou nějaká nejtypičtější zvířata, třeba andulka. Skončí obchod, skončí výměna, skončí výstavy. Bude to konec českého chovatelství,“ vyslovil obavu předseda Českého svazu chovatelů Ondřej Matouš.
Ty jsi domácí, a ty ne
A úplně daleko od pravdy není, protože nový seznam bude vycházet z těch, které jsou již zavedené v některých zemích EU. Například v Nizozemsku je povoleno jen 30 druhů zvířat, z nichž u nás chováme pouze psa, kočku a pískomila.
V praxi by tedy zavedení seznamu znamenalo, že chovatelé morčat, křečků či papoušků by měli smůlu. Bylo by jim dovoleno nechat svá zvířata dožít, ale nesměli by je dále množit.
„Kdo má právo říct, jaká zvířata se smí chovat a jaká ne? A podle jakého klíče? Je to příliš velké sociální inženýrství,“ říká k nápadu EU David Nejedlo, ředitel liberecké zoo.
Myslím si, že zapojení selského rozumu je v tomto případě naprosto nasnadě. Malé mazlivé morčátko jako domácí zvířátko? Ano! Velký divoký lev, který má žít v přírodě? Promiň, Karlosi, ale fakt ne!
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Trest za nezodpovědné chovatele
Je správná taková regulace? A z čeho vlastně vychází? Z představy aktivistů, že morčatům a křečkům je lépe v jejich přirozeném prostředí.
Ne, to je samozřejmě nadsázka. Aktivisté mají obavy, zda je o zvířata v domácnostech dobře pečováno. To je ale velmi spekulativní. Mají být dobří chovatelé a milovníci domácích zvířátek biti za ty nezodpovědné?
Tak pro pořádek. Moje děti si přejí morčátka. To je domeček, jesle na seno, vitamíny, nezávadná klec, mističky, hračky… Pořizovací cena kompletní výbavy se tak pohybuje kolem 6 000 Kč.
Jestli mi chce někdo tvrdit, že se naše budoucí morčata budou mít lépe v lese, tak se předem omlouvám, že se mu vysměji do obličeje.
Zatím hudba budoucnosti
„Je to boj proti de*ilům, co mají šanci si koupit morče za dvě stovky ve zverimexu. Za týden to děti omrzí a hodí je k popelnicím,“ nabízí možné vysvětlení seznamu jeden z chovatelů na facebooku.
Naštěstí se zatím jedná o velkou utopii, protože žádné kroky zahájeny nebyly a zástupci České republiky se jasně vyjádřili, že seznam nepodpoří.
Tak snad ta morčátka ještě mým dětem stihnu pořídit před tím, než se na ně budeme chodit dívat do lesa.
Zdroje: Příroda, Novinky, Facebooku, Evropská komise, Instagram
Autor: Soňa Jiroutová