15. říjen 1917 se stal osudným dnem ženě, která se po celý svůj život snažila všem zavděčit. Právě to se jí nakonec nevyplatilo, když byla neprávem obviněna ze špionáže a poslána na smrt. Ona přitom pouze zoufale toužila žít.
Tato původem Holanďanka se jmenovala Margaretha Geertruida Zelleová. Pseudonym Mata Hari si dala až mnohem později, když se stala orientální tanečnicí. Ani před, ani po začátku své kariéry ale neměla příliš šťastný život.
Manžel ji v opilosti hodně týral. Děti jim onemocněly
Margaretha v podstatě od malička žila se svým strýcem. Manželství jejích rodičů skončilo rozvodem a později smrtí matky.
Dívka nikdy nebyla příliš šťastná s tím, jak žije. Proto když ve svých jednadvaceti letech narazila v novinách na inzerát holandského důstojníka, který hledal ženu k sňatku, ani vteřinu neváhala.
Během dvou let dala Margaretha svému muži syna i dcerku. Bohužel po chvilkovém šťastném životě na ostrově Jáva se ukázalo, že manželství není tak dokonalé, jak se mohlo zdát.
Důstojník začal hodně pít, svou ženu často bil a psychicky týral. Navíc jim onemocněly obě děti.
Chlapec bohužel zemřel, holčička se po rozvodu rodičů dostala do péče otci, a Margaretha tak začala opět na nule a přemýšlela, co v životě bude dělat dál.
Z počátku si jako orientální tanečnice hodně vydělávala. Později se jí to stalo osudným
Na cestách se svým mužem se Margaretha několikrát dostala do blízkosti žen, které tančily orientální tance. To se jí natolik zalíbilo, že se nakonec rozhodla sama touto profesí živit. Ovšem po svém. Vymyslela si svůj původ, změnila si pro veřejnost rodokmen, začala si říkat Mata Hari a dělat orientální tanec spojený se striptýzem.
Na svou dobu byla velmi originální a rychle si získala fanoušky. Vydělávala velké peníze, někdy dokonce dělala bohatším mužům i příležitostnou kurtizánu.
Se svými vystoupeními začala cestovat po světě a provozovat služby spíše pro bohaté a vlivné muže. Právě to jí nakonec stálo život.
Když začaly docházet peníze, rozhodla se pro risk. Ten jí zajistil popravu
V době vypuknutí první světové války prožívala Mata Hari krizi. Její řemeslo totiž začalo dělat mnoho mladších tanečnic, a o ní tak nebyl příliš velký zájem. Když proto dostala nabídku na velké peníze od Němce, kterému měla říkat významné informace, které se dozví od francouzských milenců, souhlasila.
V roce 1916 se Mata Hari pokusila dostat do lázní za svou životní láskou Vadimem Maslovem. Tehdy dostala nabídku z francouzské strany. Propustku získá, pokud se dostane do blízkosti německého korunního prince Viléma a bude donášet informace.
Mata Hari se tak stává dvojitým agentem, ani jedné ze stran však nedonese žádné významné informace, ale spíše jen bulvární nepodstatnosti.
Němci se rozhodli ji obětovat
Mata Hari stála obě strany pouze peníze. Němci se nakonec rozhodli ji proto obětovat. Odeslali zprávu v kódu, o kterém věděli, že je snadno rozluštitelný. Z něho Francouzi jasně určili, že Mata donáší informace, a brzy ji zatkli. A teprve tehdy jí došlo, s čím si celou tu dobu vlastně zahrávala.
Při soudu se na její stranu nepostavil nikdo. Dokonce ani Vadim Maslov, kterého považovala za životní lásku. A tak byla nakonec odsouzena k smrti.
Když stála před popravčí četou, hrdě odmítla pásku přes oči. Tímto gestem zakončila svůj život a zapsala se do dějin jako špionka, která vlastně nikdy žádné pořádné informace nepředala a která vše dělala jen proto, aby mohla žít spokojený život.
Autor: Šárka Cvrkalová