Gestapo ji brutálně mučilo. Zatnula zuby a z ghetta zachránila 2 500 židovských dětí před jistou smrtí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Koncentrační tábor
Koncentrační tábor

Ačkoli se ve válce strhlo mnoho nenávisti a lidé se k sobě často obraceli zády, našly se i dobré duše, které se rozhodly pomáhat. Jednou z nich byla Irena Sendlerová z Polska. Díky její odvaze byla zachráněna spousta dětí před jistou smrtí z varšavského ghetta, a proto si tato dáma zaslouží dávku respektu a uznání.

Mezi Židy měla mnoho přátel

Irena byla sociální pracovnicí a učitelkou. S nacistickou ideologií nikdy nesouhlasila a vždy se snažila plány nacistů mařit. Žila v místech, kde s židy přicházela často do kontaktu. Mnozí z nich pro ni byli jako rodina.

Nejprve pomáhala nenápadně

První nápad na pomoc lidem v nouzi ji napadl při práci na varšavském magistrátu. Právě zde se rozhodla, že židům bude poskytovat co největší sociální pomoc. Falšovala dokumenty, manipulovala s archivy a pomáhala různými podvody.

Zdroj: Mariusz Kubik / CC BY 3.0

Později se dostala přímo do ghetta

Varšavské ghetto za svými zdmi ukrývalo spoustu dospělých, ale i malých dětí. Irena si vytvořila falešnou propustku, která jí povolovala ghetto navštěvovat, nosit do něj potraviny a léky.

Ireně však tato pomoc nestačila a rozhodla se zasáhnout razantně. V roce 1942 začala přesvědčovat jednotlivé rodiny, aby jí děti svěřili. Slíbila jim, že se o ně postará.

Vyváděla je ven a ostatním tvrdila, že jsou mrtvé. Schovávala je do odpadu, prchala s nimi podzemními chodbami nebo je přehazovala v dobře vycpaných pytlích přes zeď ghetta.

Nebyla jediná, kdo kladl odpor nacistům. Katolíci si děti rádi brali do péče a starali se o ně.

Pak ale spadla klec

Nakonec si na Irenu došláplo gestapo. Brutálně ji mučilo a chtělo po ní všechny informace. Ona však nic nevyzradila a snažila se být do poslední chvíle silná.

Irena byla odsouzena k smrti, ale pomohly jí její kontakty. Podplacení dozorci ji nechali uprchnout, a tak později zachraňovala cizí životy dál.

Klid ovšem neměla ani po válce, jelikož ji za nepohodlnou označoval i komunistický režim. Nikdy nepřestoupila na druhou stranu a držela se svého názoru, za což jí dodnes spousta lidí obdivuje.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články