Frida: Obrovské bolesti, frustrace z potratů a život ve stínu zavalitého muže vedly k depresi a možná i sebevraždě

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
frida
frida

Známá mexická malířka Frida Kahlo bojovala s nepřízní osudu i vlastním pochroumaným tělem. Žila život plný bolesti a utrpení, což bylo určující pro její dílo, stejně tak jako bouřlivý vztah s o dvacet let starším a tehdy slavnějším malířem Diego Riverou, v jehož uměleckém stínu celý život žila. Se svým životem, osamělostí, bolestí a utrpením se vyrovnávala pomocí plátna a štětce.

Dětství a osudná nehoda autobusu

Frida Kahlo, vlastním jménem Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, se narodila 6. července 1907. Dětství měla těžké, jelikož onemocněla dětskou obrnou, kvůli které kulhala a byla terčem posměchu spolužáků.

V patnácti letech nastoupila na prestižní Národní přípravnou školu, kde se také poprvé setkala s budoucím manželem, slavným mexickým malířem Diego Riverou, který zde pracoval na nástěnné malbě.

V osmnácti letech její život trvale poznamenala nehoda autobusu, při které byla velmi vážně zraněna. Měla zlomenou páteř, pánev, žebra, klíční kost a na několika místech pravou nohu. To bylo její první setkání se smrtí, které jen o vlásek unikla.

Téma smrti a utrpení je v jejích obrazech častým námětem. Frida musela více než rok strávit v sádrovém krunýři upoutaná na lůžko. A tehdy začala malovat.

Celý život pak v důsledku této nehody trpěla obrovskými bolestmi, které tlumila alkoholem, drogami a cigaretami. Během života absolvovala nespočet operací, krutých bolestí ji ale nezbavily.

Bouřlivý vztah s „obrem“ Diego Riverou

Ve svých dvaceti jedna letech se zamilovala do svého osudového muže, velkého a tlustého Diega Rivery, kterého si v roce 1929 vzala. Diego byl prvním obdivovatelem jejích maleb a zároveň ona byla obdivovatelkou jeho práce, což jejich vztah upevňovalo a činilo ho důvěrným.

Jejich vztah byl velmi vášnivý a bouřlivý, poznamenaný mnoha Diegovými nevěrami, včetně té s Fridinou sestrou Christinou, a Fridinými lesbickými avantýrami, stejně jako románkem s komunistickým revolucionářem Lvem Trockým.

Ti dva se neustále rozcházeli a smiřovali. Dokonce Diegovy nevěry dohnaly Fridu k rozvodu, posléze se opět vzali. Frida velmi toužila po dítěti, ale v důsledku nehody autobusu dítě mít nemohla. Tato frustrace a bolest z četných potratů se zrcadlila v jejím díle.

Fridino dílo a předčasná smrt

Frida vytvořila 143 maleb, velkou část tvořily autoportréty. Zdůvodňovala to tak, že jako subjekt zná sama sebe nejlépe a zároveň se tak vyrovnávala se samotou. Po návratu do Mexika se její obrazy začaly prodávat a vysloužila si pochvalu mnoha významných kritiků. Přesto ale platí, že celý život žila v uměleckém stínu svého manžela, což se změnilo až po její smrti.

Ke konci života Fridě museli doktoři kvůli infekci amputovat pravou nohu, což vedlo u Fridy ještě k silnějším depresím a několika pokusům o sebevraždu.

Zemřela za nejasných okolností 13. července 1954 ve věku pouhých čtyřiceti sedmi let. Hovořilo se o sebevraždě. Její poslední zápisek v deníku zněl: „Doufám, že konec je radostný – a doufám, že se nikdy nevrátím.“

V roce 2002 byl natočen v americko-mexické koprodukci úspěšný film Frida zachycující velmi věrně její život, vztah s Riverou i její tvorbu. Hlavní roli zde představuje Salma Hayek.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články