Zjistili jsme, zda jsou uchošťoury opravdu zdravé a jak si nejlépe čistit uši

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
Uchostoury
Uchostoury

Přehnaná hygiena škodí. To věděly už naše babičky. Že naše sluchové ústrojí produkuje maz, má tak trochu svůj důvod. Přitom my si ho tak rádi čistíme vatovými tyčinkami. Jenže je to vůbec zdravé?

Čištění uší se pro nás stalo rutinou stejně jako sprchování, mytí rukou nebo opláchnutí obličeje. Žlutohnědý maz uchycený na konci štětičky do uší je pro nás znakem, že jsme měli uši špinavé a měli bychom si je čistit častěji.

Takto nás to ostatně učili naši rodiče. Jenže to není tak úplně pravda.

Ušní maz nás chrání před bakteriemi

Maz má ve sluchovém ústrojí svou funkci, která není vůbec zbytečná. Ve zvukovodu zabraňuje bakteriím, aby se dostaly dál do našeho organismu.

Tím, že každý den budete v uších šťourat tyčinkou, tuto jeho obrannou schopnost velmi snížíte. Můžete si zadělat dokonce i na infekci či nějaký zánět, protože maz můžete zatlačit až do míst, kde bude dělat neplechu vzhledem k tomu, že se v nich běžně nevyskytuje.

Vytvoří se vám ušní zátka a začne třeba hučet v uších. Zbytečná nepříjemnost. V ještě horším případě si rovnou protrhnete ušní bubínek a skončíte na ambulanci.

Sluchové ústrojí dokáže nečistoty dostat ven samo

Dalším problémem je už jen důvod, proč si uši čistíme. Maz jako takový totiž není ve zvukovodu nečistota.

Tou je až to, co v něm přebývá. Mezi to patří odumřelé kožní buňky, prach a podobně. Vzhledem ke schopnosti sluchového ústrojí se čistit samo není důvod tomuto procesu vehementně pomáhat.

Když se nečistoty dostanou ven ze zvukovodu, stačí je z ucha smýt během sprchy nebo navlhčeným kapesníčkem či ubrouskem. Existují i výplachy uší, ty by ale měl vždy provádět lékař.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články