Pravděpodobně každý z nás někdy použil nějaký ten nosní sprej. Ať už se jednalo o přípravek, který nám měl pomoci proti alergické rýmě, nebo třeba o něco na úlevu od ucpaného nosu. Na tomto typu léků ale velmi často vzniká závislost, varuje Medical News Today.
Závislost na nosních sprejích je reálný a poměrně častý problém. Mnoho lidí o něm nemá tušení, lékaři před ním přitom varují poměrně pravidelně, uvádí SO Ent Specialists. Proč vzniká a jak se dá s problémem bojovat?
Nejhorší jsou zcela běžné přípravky
Proč vlastně závislost na nosních sprejích vzniká? Po několika dnech používání dekongestivních sprejů dochází k takzvanému rebound efektu, kdy nosní sliznice po odeznění účinku léku reaguje ještě větším otokem než předtím. To nutí uživatele aplikovat sprej častěji a ve větších dávkách, vysvětluje Healthline.
Nejrizikovější typy sprejů jsou ty s obsahem sympatomimetik, mezi které patří bohužel právě běžně dostupné léky na ucpaný nos nebo alergii. Tyto látky způsobují stažení cév, což vede k rychlé úlevě, ale také k největšímu riziku vzniku závislosti.
Co se týče nebezpečí, při časté používání sprejů hrozí otok nosní sliznice, její poškození a vysychání, ztráta čichu, chronická rýma nebo také v extrémních případech může dojít k perforaci nosní přepážky, varuje web Top Doctors.
Jak závislosti zabránit?
Důležitou prevencí je nepoužívat nosní spreje nikdy déle než 5 dní v kuse. Vyhněte se také jejich užívání více než třikrát denně. Při chronických potížích ihned konzultujte problém s lékařem.
Co se týče samotné léčby závislosti, je třeba začít postupné vysazování. Doporučuje se snižování frekvence použití a střídání nosních dírek. Můžete také přejít na šetrnější přípravky, například na mořskou vodu. V těžších případech je nutná konzultace s ORL specialistou.
Lékaři považují závislost na nosních dekongestivech za významný problém, který je často podceňovaný, uvádí WebMD. Zdůrazňují především nutnost lepší edukace pacientů o správném používání a důležitost dodržování maximální délky používání.
Zdroj: SO Ent Specialists, WebMD, Healthline, Medical News Today, Top Doctors
Autor: Šárka Cvrkalová