Základní péči o nehty a nehtovou kůžičku jsme si už osvojili. Co ale dělat, pokud nastane problém se zarůstáním nehtů? Nemusí se navíc jednat jen o palce u nohou, které jsou nejvíce postiženy. Nehty vám mohou bolestivě zarůstat i na ostatních prstech. Této nepříjemnosti se ale dá účinně předcházet. Poradíme vám také, jak si poradit, když už je problém na světě.
Stejně jako u jiných nemocí provází zarůstání nehtů několik fází. Zduření, otok, zánět. To vše jsou známky zarostlého nehtu a bývají pěkně nepříjemné.
Od bolesti pomohou pravidelné koupele. V nejhorším případě vám nehet strhnou
Nejdřív se objeví zarudnutí nebo otok. Poté se oblast kolem zarostlého nehtu zvětší. Tady vám mohou ulevit koupele ve starém známém hypermanganu. Můžete použít i koupelovou sůl, kterou nasypete do teplé vody. Dobré jsou i odvary z heřmánku nebo řepíku. Opakujte jednou až dvakrát denně podle potřeby. Na místo použijte dezinfekční masti, gázu a udržujte ho suché.
V nejhorším případě se rozvine zánět. Ten nastane, když vám nehet poškodí kůži a do rány se dostane infekce. Poté už je nasnadě raději vyhledat lékařskou pomoc.
Doktor vás ošetří a na postižený nehet připevní speciální šponu nebo použije laser. Dříve se zarostlé nehty řešily především chirurgicky, tedy stržením, tato varianta už je ale na ústupu.
Prevence spočívá ve vhodné obuvi a správném stříhání nehtů
Jak tomuto onemocnění předcházet? Především vhodnou obuví. Zarůstající nehet totiž vzniká tlakem, takže pokud nosíte často příliš úzké nebo malé boty, můžete si zadělat na problém. Proto volte vždy jen ty, které jsou vám pohodlné. S tímto problémem se potýkají i lidé s nadváhou či obezitou, proto je důležité žít zdravě a dostatečně se hýbat.
Pokud jste si jistí vašimi botami, možná děláte chybu jinde. Je pravděpodobné, že jste si osvojili špatnou techniku stříhání. Nehty je potřeba stříhat rovně, ne do oblouku. Tímto základním pravidlem byste se měli řídit navzdory módním trendům. Platí to obzvlášť, pokud vás zarůstající nehty trápí opakovaně.
V žádném případě se nesnažte roh nehtu, jež zarůstá do lůžka, odstřihnout či odštípnout kleštičkami. Nepomůžete si, protože nehet bude zarůstat ještě silněji.
Ne vždy je ale prevence účinná. Může se jednat i o dědičnou dispozici nebo následkem nějakého úrazu. Zarůstající nehty mohou provázet onemocnění metabolismu i hormonální onemocnění. Proto je důležité celkové vyšetření, abyste věděli, kde je počátek vašeho trápení.
Autor: Šárka Blahoňovská