Komerční sděleníZdravíŽivotní styl

Vypadávají vám vlasy? Tak s tím něco dělejte!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
padani vlasu
Zdroj: Shutterstock

Praktický význam vlasů je pro člověka zcela minimální, ten estetický je ovšem přímo zásadní. Zdravé vlasy jsou symbolem zdraví i krásy. I z toho důvodu se každá žena (ale i muž) snaží, aby byly pokud možno co nejkrásnější. Leské, husté a pevné. A když tomu tak není, začínáme bít na poplach.

Kořen vlasu je uložen ve vlasovém folikulu v kůži. Vlastní vlas tvoří spongiózní dřeň uprostřed, vrstva dlouhých, tenkých vláken kolem ní a nakonec několik vrstev překryvných buněk. Během růstové fáze vlasu je jeho kořen pevně obalen živou tkání, která zásobuje vlas keratinem.

Nejčastější poruchy vlasů

Většina poruch postihujících vlasy má pouze kosmetický charakter, avšak v některých případech bývá příznakem závažného onemocnění. Důsledkem častého mytí, česání a fénování vlasů může být jejich větší křehkost a lámavost. Ta však mohou odrážet i různé deficience vitamínů či minerálů, eventuelně sníženou aktivitu štítné žlázy. Velmi suché vlasy jsou nejčastěji důsledkem nadměrného užívání tepelných natáček, častých trvalých, barvení či odbarvování. Mastné vlasy pak bývají následkem určitých endokrinních poruch.

Dědičná alopecie

Významnější poruchou pak je alopecie, neboli padání vlasů. Tu lékaři rozdělují na dědičnou, generalizovanou a lokalizovanou. Do dědičné alopecie patří především tzv. mužská plešatost. Tento druh alopecie ovšem postihuje i mladé ženy a ženy po menopauze. Normální vlasy mizí nejprve ze spánků a z temene, kde jsou nahrazovány jemným chmýřím.

Generalizovaná a lokalizovaná

Za generalizovanou alopecii, při níž vypadávají vlasy najednou ve velkých chomáčích, většinou může stres, ale i chirurgický zákrok či porod. S poškozením kůže bývá nejčastěji spjata lokalizovaná alopecie. Často k ní dochází při radioterapii či spálením. Dojít k ní ale může i při poškození vlasových kořínků například během nějakého náročného účesu.

Vyzkoušejte šampony proti padání vlasů

Vypadávání vlasů je v některých případech možné zabránit. Pokud vám vlasy začnou vypadávat, v první řadě je třeba stanovit příčinu tohoto jevu. Obraťte se proto na lékaře, který sérií testů vyloučí vážné onemocnění. Doporučit také speciální šampon proti padání, který vyživí vlasovou pokožku. K zakrytí alopecie se často užívá paruk. Jako permanentní náhrada ztracených vlasů se v některých případech doporučuje jejich transplantace. Někdy pomůže k opětovnému růstu vlasů antihypertenzívum minoxidil.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články