Usínat v naprostém tichu se nevyplatí. Daleko více si odpočinete se zvuky na pozadí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spanek
Zdroj: Pexels

Mnoho lidí se domnívá, že absolutní ticho je nejlepší pro kvalitní spánek. Výzkumy však ukazují, že mírná úroveň zvukového pozadí může být ve skutečnosti prospěšnější. Člověk si daleko lépe odpočine a celkově má spánek za určitých zvuků na psychiku velmi kladný vliv.

Podle vědců byste na spánek za určitých zvuků měli zvykat už malé děti. Pokud máte miminko a snažíte se kolem něj chodit po špičkách, aby mohlo spát, ve skutečnosti mu tím pravděpodobně způsobujete budoucí nespavost, varuje Healthline. Samozřejmě v jeho přítomnosti nesmíte křičet a dělat hlasité zvuky, měli byste ale tichým hlasem mluvit, nebo třeba poslouchat hudbu.

Proč ticho není ideální

Co se týče dospělého člověka, spánek v úplném tichu pro nás není ideální hned z několika důvodů. V absolutním tichu se náš sluch stává citlivějším na náhlé zvuky. To může vést k častějšímu probouzení během noci, vysvětluje Wired.

Pro některé lidi může být absolutní ticho znepokojující nebo nepříjemné, zejména pokud jsou zvyklí na určitou úroveň okolního hluku. Kvůli psychologickému diskomfortu potom trvá jejich usínání déle.

V mnoha případech si pak lidé ani neuvědomují, že je od spánku ruší jejich vlastní ušní šelest. Ten je v tichém prostředí výrazný, pokud ale budete usínat s určitými zvuky na pozadí, nebudete se na tento problém seoustředit a usnete daleko rychleji.

Nejlepší zvuky pro usínání

Vědecké studie dokazují, že u některých konkrétních zvuků se lidem lépe usíná, jiné zase během spánku mohou navodit lepší sny a vést k daleko lepší relaxaci těla, píše Nod Pod.

Například jemná, pomalá hudba může pomoci zklidnit mysl. Spánek ale také pomáhají zklidnit některé přírodní zvuky. Šumění deště, mořských vln nebo lesní ambience mohou navodit uklidňující atmosféru.

V neposlední řadě potom existují dva typy šumů, které podle webu Rise výrazně ovlivňují kvalitu spánku. Bílý šum je konstantní zvuk napříč všemi frekvencemi, který může maskovat rušivé zvuky z okolí. Růžový šum je mu velmi podobný, nicméně má větší důraz na nižší frekvence, což může být pro některé lidi příjemnější.

Zdroj: Nod Pod, Rise, Dodo Coaching, Wired, NIH, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články