Zdálo se vám někdy povědomé něco, co jste nemohli nikdy prožít? Pocit déjà vu zažil snad úplně každý. Velké množství lidí by ale rádo vědělo důvod, proč se tento jev v našem těle děje a co za ním stojí. A kdo na to přijde spíše než odborníci?
Déjà vu označuje v psychologii jev, kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. Tento jev vnímali lidé už od pradávna, což dokazuje velké množství literatury, ve které bylo déjà vu zmíněno.
Odborníci se snaží odhalit velké tajemství
Jelikož tento jev zažívá nemalé množství lidí, netrvalo dlouho a odborníci přišli s jednoduchým vysvětlením. Dr. Karan Raj, který je velice aktivní na sociálních sítích přidal video, ve kterém prozradil více informací.
Při řešení problému vysvětlil: „Co je to déjà vu? V podstatě je to závada v mozku. Je to, když se nová krátkodobá paměť náhodně uloží do dlouhodobé paměti. Máme pocit, že se to stalo dříve, protože nám náš mozek říká, že je to stará vzpomínka.“
Dříve se tento jev řešil pouze u nemocných pacientů. Proč ale déjà vu zažívají i lidé, kteří jsou zdravotně v pořádku, nikdo netušil. Lidé si často mysleli, že jde o střípky z minulých životů. Neuvěřitelný jev jako první popsal už sv. Augustin ve spise O trojici, kde ho nazval falešnými vzpomínkami.
Výzkum Masarykovy univerzity
Výzkumníci z Masarykovy univerzity se rozhodli přijít tomuto zvláštnímu jevu na kloub. Spojili se s vědci z Velké Británie a začali důkladně pátrat. „Podívat se zdravému člověku do mozku zrovna ve chvíli, kdy prožívá déjà vu, bohužel není dost dobře možné. Nevíte, kdy k němu dojde,“ vysvětluje hlavní autor výzkumu Milan Brázdil z Centra behaviorální a sociální neurovědy CEITEC Masarykovy univerzity.
Zajímavé ovšem je, že odborníci stále netuší, co přesně je spouštěčem déjà vu. Hypotézy nicméně mají. Jedna část mozku je totiž velmi citlivá na vlivy ze zevního prostředí. Může na ni tedy mít vliv stres, nedostatek spánku, nejrůznější záněty nebo nedokrvení.
Doktor Milan Brázdil chce i nadále pracovat na výzkumu, jenž by vysvětlil pocit, který zažívá snad úplně každý. Budeme doufat, že se již brzy dozvíme více o tom, proč náš mozek funguje tímto způsobem.
Autor: Štěpán Pacík