Třísky nepodceňujte. Ránu vždy pečlivě ošetřete a ujistěte se, že se vyhnete zánětu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ruka
Zdroj: Pexels

Každý z nás už pravděpodobně někdy v životě bojoval s třískou. Stát se to může prakticky kdykoli a kdekoli, kde přijdete do kontaktu se dřevem. Dostat malý ostrý kousíček z pod kůže může být někdy boj. Máme pro vás proto několik rad, jak si s problémem poradit velmi snadno.

Třísku je třeba vytáhnout co nejdříve. Nejde jenom o to, že je pod kůží nepříjemná a že dané místo bolí. Čím déle budete s vytažením otálet, tím hlouběji se tříska zavrtá. A potom může způsobit infekce, které už doma jen tak nevyřešíte a budete potřebovat doktora, varuje WebMD.

Jak odstranit třísku

Při odstraňování třísky je důležité dbát na hygienu. Dřevo může obsahovat látky a nečistoty, které velmi snadno způsobí zánět. A to často i po vytažení třísky, píše Trust Care. Před procesem vytahování je tak ideální, pokud jste doma a máte možnost, důkladně si umýt ruce horkou vodou.

Následně postiženou oblast vydesinfikujte desinfekčním prostředkem. Pro vytahování třísky využívejte jehlu a pinzetu, obojí je předtím ideální sterilizovat ohněm. Jemně uchopte konec třísky a vytáhněte ji ve stejném úhlu, v jakém pronikla do kůže.

Pokud tříska není vidět, je třeba využít právě jehlu. Mačkáním kůže kolem poraněného místa ji také můžete vytlačit. Podle webu Medical News Today v případě, že nějaké ty částice nečistot v kůži zůstanou, tělo si s nimi ve většině případů dokáže poradit.

Následné ošetření

I když ve většině případů při správném odstranění třísky nehrozí žádné problémy a lidská imunita je dostatečně silná, aby si s takovýmto problémem poradila, je důležité nic nepodceňovat. Někteří lidé maj imunitu slabší, nebo mohou mít na určité druhy dřeva alerigii, varuje SJA.

Po vytažení třísky je tedy třeba poraněné místo ošetřit. Oblast vydesinfikujte a aplikujte antibiotickou mast pro prevenci infekce. V případě, že je rána větší, zakryjte ji sterilním obvazem.

Potom několik dní poraněné místo pozorujte, abyste se ujistili, že nevzniká zánět. Ve většina případů bude do několika hodin po problémech a vy si na třísku ani nevzpomenete. Může se ale stát, že se bude zranění hojit déle a v případě zánětu budete skutečně potřebovat pomoc odborníka.

Zdroj: SJA, AAD, Medical News Today, Trust Care, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články