Toxoplazmóza: Strašák těhotných a nemoc, kterou se často nakazí děti na dětském hřišti

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Kocka
Zdroj: IRCat / Pixabay.com

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jedná se o infekci, která u většiny lidí proběhne zcela bez příznaků nebo má projevy jako běžné nachlazení. Nebezpečná je zejména pro těhotné ženy, u který závisí na fázi těhotenství. Velmi často se jí nakazí malé děti na dětském pískovišti.

Onemocnění poprvé před sto lety popsal český lékař Josef Janků. Toxoplazmóza je běžná infekce, kterou můžete chytit z výkalů infikovaných koček nebo infikovaného masa. Obvykle je neškodná, ale u některých lidí může způsobit vážné problémy.

Většina nemocí je bezpříznaková

„Lidé se mohou nakazit z prostředí kontaminovaného oocystami – infekčními stadii parazita vylučovanými s kočičím trusem. Často se jedná o hlínu, písek z pískovišť, či špatně omytou zeleninu. Tady bych vyzdvihl písek z dětských pískovišť, který často kočky trusem zcela nekontrolovatelně znečišťují. Na nich si pak děti za asistence svých rodičů hrají, a tím se vystavují vysokému riziku infekce,“ uvedl pro Státní zdravotní ústav RNDr. Petr Kodym, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoře pro toxoplazmózu .

Toxoplazmóza obvykle nezpůsobuje žádné příznaky a většina lidí ani neví, že ji prodělali. Server NZIP uvádí, že se jedná o celých 90 % nakažených. Zbylých deset procent pociťuje příznaky podobné chřipkovému onemocnění, jako jsou vysoká teplota, bolest hlavy, bolest krku, bolavé tělo, oteklé žlázy či pocit nevolnosti.

Co se počtů nakažených v rámci Česka týče, jedná se o desítky. Například v roce 2022 se dle Státního zdravotního ústavu nakazilo 71 osob. Zároveň ale ústav upozorňuje, že se jedná o odhalené případy a počet bude vyšší.

Kočku dávat pryč nemusíte

Jak již bylo uvedeno, většině lidem tato infekce neublíží, ale pro těhotné ženy či osoby s oslabeným imunitním systémem je tato nemoc nebezpečná.

Právě těhotné ženy se proto velmi bojí a některé se zbavují svých kočičích miláčků. Podle lékařky Markéty Geleneky je toto ale zbytečné.

„Je to jeden z nejrozšířenějších mýtů a je to škoda. Toxoplasma gondii je parazit, který se dokáže množit jen v zažívacím traktu kočkovitých šelem. Na druhou stranu přímý přenos na člověka skrze kočku je raritní,“ uvedla Geleneky pro server Pro ženy.

Záleží na fázi těhotenství

Nic to nemění na skutečnosti, že pokud onemocní těhotná žena, může se parazit přenést na plod. To zvyšuje riziko potratu, smrti plodu nebo vážných zdravotních problémů po narození dítěte.

Mezi komplikace narozených s toxoplazmózou patří problémy se zrakem, slepota, opožděný vývoj a rozdíly v učení.

„Záleží na tom, ve které fázi těhotenství se žena nakazí. Zhruba do třetího měsíce to může mít velmi zásadní vliv na dítě. Toxoplazmóza může způsobit onemocnění mozku i dalších orgánů dítěte, může dojít k předčasnému porodu nebo i k úmrtí plodu,“ uvedl pro Rozhlas MUDr. Petr Prášil,Ph.D. , vedoucí poradny pro toxoplazmózu, a dodal, že v pozdějších fázích těhotenství je riziko menší.

Velmi důležité je, aby taková žena byla léčená a aby během těhotenství docházelo k častějším kontrolám plodu.

Zdroje: NZIP, Státní zdravotní ústav, Pro ženy, Rozhlas

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články