Syndrom malého muže: Když vaše výška ovlivňuje chování a způsobuje agresivitu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Muz
Zdroj: Pixabay

Syndrom malého muže, známý také jako Napoleonův komplex, je psychologický fenomén, který popisuje tendenci některých mužů menšího vzrůstu kompenzovat svou výšku agresivním nebo dominantním chováním. Vypořádat se s takovým jednáním je často problém pro člověka samotného, ale především pro jeho okolí, varují psychlogové.

Přestože je syndrom pojmenován po Napoleonu Bonapartovi, je třeba poznamenat, že Napoleon ve skutečnosti nebyl výrazně malý na svou dobu. V každé kultuře se i nyní může syndrom projevovat u jinak vysokých lidí, protože každý považuje za malou výšku trochu něco jiného, vysvětluje Men’s Health.

Projevy jsou často velmi závažné

Tento syndrom často vzniká v důsledku společenských stereotypů a očekávání spojených s mužskou výškou. V mnoha kulturách je vyšší postava spojována s autoritou, atraktivitou a úspěchem. Muži menšího vzrůstu se tak mohou cítit znevýhodnění a méněcenní, což vede k rozvoji kompenzačních mechanismů.

Mezi hlavní projevy syndomu malého muže patří asertivita a agresivita vůči  blízkým lidem, snaha dominovat v sociálních situacích, až přehnaně soutěživé chování, tendence k riskantním aktivitám a nízké sebevědomí, které se muži pokouší maskovat maskulinitou.

Syndrom malého muže může být nebezpečný jak pro samotného jedince, tak pro jeho okolí. U samotného člověka, který problémem trpí, může vést k chronickému stresu, úzkostem a problémům ve vztazích. Jeho agresivní chování pak může narušovat mezilidské vztahy a vytvářet nepříjemné pracovní či sociální prostředí.

Jak s problémem bojovat

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo problémem trpí, měli byste se ho pokusit přesvědčit, že jde skutečně o problém, který je třeba řešit s terapeutem. V případě, že jde o vašeho partnera, je mnohdy těžké situaci zvládnout, mnohdy totiž v takových situacích dochází i k domácímu násilí, varuje Harley Therapy.

Terapie pak samotnému člověku může pomoci vybudovat si zdravé sebevědomí a pochopit vzorce jeho chování, které nejsou správné. Nejdůležitějším bodem ale je pokusit se člověka přesvědčit, že jeho výška neurčuje to, na jakou pozici se ve společnosti zařadí.

Vědecký pohled na celou věc je sporný. Někteří vědci zpochybňují jeho existenci jako samostatného psychologického fenoménu. Jiní argumentují, že jde o reálný jev, který má kořeny v evolučních a sociálních faktorech.

Zdroj: Men’s Health, Harley Therapy, Merriam, National Geographic, Telegraph

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články