Syndrom chodící mrtvoly: Vzácná choroba, při které se pacienti domnívají, že jsou po smrti

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Psychicke problemy
Zdroj: Pixabay

Cotardův syndrom, někdy nazývaný také syndrom chodící mrtvoly, je vzácné a závažné duševní onemocnění, které patří mezi delusionální poruchy. Je pojmenován po francouzském neurologovi jménem Jules Cotard (1840-1889), který poprvé tento syndrom popsal v roce 1880 během své přednášky v pařížské nemocnici, píše Medical News Today.

Zajímavostí je, že první lékařské popisy tohoto syndromu existovaly již dříve, ale až Cotard mu dal ucelenou podobu a vědecký rámec. V průběhu 20. století pak docházelo k postupnému upřesňování diagnostických kritérií.

Příznaky syndromu

Cotardův syndrom je velmi vzácné onemocnění. Přesná prevalence není zcela známa, ale odhaduje se, že k problému dochází u méně než 1 pacienta na 100 000 obyvatel, uvádí Elsevier. Co vlastně syndrom znamená?

Pacienti trpící tímto problémem mají pevné bludné přesvědčení, že jsou mrtví, již nežijí, rozpadají se nebo neexistují. Často tvrdí, že jejich tělo je prázdné, hnijící nebo ztratilo veškeré vnitřní orgány. Mohou mít také pocit, že jsou duchové nebo že je jejich tělo již pohřbeno, vysvětluje Elsevier.

Syndrom je velmi nebezpečný. Kromě toho, že lidé trpí depresemi, často také například odmítají jíst, protože mrtví přece tyto základní tělesné funkce naplňovat nepotřebují. Kromě toho se vyhýbají společnosti, povinnostem, chtějí jen ležet a naplňovat podstatu mrtvého těla.

Jak problémy léčit

Syndrom představuje významné riziko sebevraždy. Může vést k naprostému sociálnímu stažení a izolaci. Proto je potřeba vyhledat odbornou pomoc psychologů a psychiatrů. Pomoci mohou konzultace, antidepresiva, často jsou ale nutné i hospitalizace v léčebnách, uvádí NIH.

Klíčová je dlouhodobá a trpělivá léčba. Psychologové a psychiatři považují Cotardův syndrom za mimořádně závažný stav. Vnímají ho především jako komplexní poruchu vědomí a sebeidentifikace.

Zdroj: Elsevier, NIH, WebMD, Healthline, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články