Většina z nás si pravděpodobně spánek bez polštáře nedokáže představit. Podle obecných průzkumů spí více než 93 % osob minimálně s jedním polštářem. Ve skutečnosti je ale pro zdraví přínosné spát zcela bez něj. A to hned z několika důvodů.
Pokud je člověk nemocný, má kašel a nemůže usnout, samozřejmě se vyplatí, když si dá víc pod hlavu. Za běžných okolností bychom ale podle odborníků měli ve skutečnosti spát bez polštáře. Proč?
Správné zarovnání páteře
Jedním z hlavních důvodů pro spánek bez polštáře je zachování přirozeného zakřivení páteře. Když spíte na zádech bez polštáře, vaše hlava, krk a páteř jsou v jedné linii, což podporuje správné držení těla a může zmírnit bolesti zad a krku, píše Vinmec.
Pokud se tak ráno často probouzíte s bolestmi a nevíte, proč, toto by ve skutečnosti mohlo být odpovědí. Ačkoli si totiž člověk často myslí, že spí v té nejzdravější poloze, pravda je taková, že s polštářem to nikdy nebude pravda.
Prevence vrásek
Spánek bez polštáře může pomoci v boji proti vráskám na obličeji. Když spíte s tváří přitisknutou k polštáři, vytváříte tlak na kůži, který může časem vést k tvorbě vrásek. Bez polštáře je vaše tvář volná a méně náchylná k těmto spánkovým vráskám. vysvětluje Casper.
Lepší cirkulace krve
Bez polštáře, který by zvedal hlavu, může krev lépe proudit do hlavy a krku. To může pomoci snížit otoky obličeje a tmavé kruhy pod očima. Kromě toho ale také pomůže spánek zlepšit psychický stav člověka.
Bez neustálého polohování polštáře totiž spíme daleko hlubším a kvalitnějším spánkem, lépe se nám podaří dodržovat osmihodinový spánkový režim, což vede k dokonalému odpočinku, který je pro prevenci psychických problémů velmi důležitý, píše Chase Sleepcare.
Přechod na spaní bez polštáře může být zpočátku nepohodlný. Začněte proto postupně. Používejte tenčí polštář a vyzkoušejte různé povrchy. Některým lidem vyhovuje tvrdší matrace, jiným měkčí. Buďte především trpěliví. Může trvat několik týdnů, než si vaše tělo zvykne, uvádí Healthline.
Zdroj: Vinmec, Casper, John Ryan, Healthline, Chase Sleepcare
Autor: Šárka Cvrkalová