S otužováním je ideální začít už na podzim. Postupujte pomalu a nikdy nechoďte do studené vody sami

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Otuzovani
Zdroj: Pexels

Otužování je činnost, kterou si mnoho lidí spojí především se zimou. Nejde ale vždy pouze o koupání v zamrzlých rybnících. Ve skutečnosti se můžete otužovat po celý rok, a to krátkými studenými sprchami. S otužováním v ledové vodě venku je potom vhodné začít na podzim, říjen je ideálním obdobím.

Otužování je velmi zdravé, a to hned z několika důvodů. Posiluje imunitní systém, zlepšuje krevní oběh, zvyšuje odolnost vůči stresu a může pomoci s redukcí hmotnosti, uvádí NIH. Kromě toho také může zlepšovat náladu a celkovou psychickou pohodu. Proces otužování má ale svá pravidla.

Jak s otužováním začít?

Pokud nemáte s otužováním žádné zkušenosti, je samozřejmě nutné začínat pomalu. Jako první byste měli vyzkoušet právě krátké studené sprchy, radí Wim Hof Method. Zkracujte teplou část sprchy a prodlužujte studenou.

Následně pak přejděte k otužování venku v teplejších měsících, koncem léta, nebo začátkem podzimu. Pobyt ve studené vodě postupně prodlužujte. Nakonec budete schopni se jít v chladném zimním dni ponořit do napůl zamrzlého rybníka.

Adaptujte se před zimou

S otužováním je ideální začínat už na podzim. Mnoho lidí si dává studené sprchy a s koupáním v ledové venkovní vodě čekají na zimu, daleko lepší ale je, koupat se napříkald v sudu nebo v rybníce už během října a listopadu, píše UCLA Health.

Voda je ještě relativně teplá, tělo má čas se adaptovat před zimou a postupné ochlazování vody kopíruje přirozený průběh ročních období, vysvětluje Wim Hof Method. Začněte ponory mezi 30 sekundami a minutou. Později vydržíte i déle. S příchodem prvních mrazů budete odolní a připraveni na plnohodnotné otužování v ledové vodě.

Kdy se otužování vyhnout?

Otužování může být v některých situacích pro člověka nebezpečné. Neměli byste přeceňovat své síly. Kdykoli navíc půjdete do chladné vody, mějte s sebou nějakého kamaráda pro případ, že by se cokoli stalo. Nikdy nepodnikejte tyto akce sami!

Někteří lidé by se potom otužování měli raději vyhýbat úlpně. Týká se to osob se srdečními problémy, vysokým krevním tlakem nebo lidí, kteří momentálně trpí nějakou infekcí, uvádí NIH.

Zdroj: UCLA Health, Wim Hof Method, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články