S křečemi se dá bojovat dlouhodobě pomocí vitamínů a minerálů. Pokud vás přesto přepadnou, můžete je zahnat protažením nebo obkladem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Krec
Zdroj: Pexels

Křeče jsou náhlé, nedobrovolné a často bolestivé. Tyto stahy svalů, které mohou postihnout různé části těla, jsou většinou neškodné. Někdy ale mohou být příznakem závažnějších zdravotních problémů. Jak s nimi dlouhodobě bojovat a jak si ulevit, pokud vás přepadnout?

Příčiny křečí mohou být různé. Nejčastěji jsou to dehydratace a ztráta elektrolytů, přetížení svalů při fyzické aktivitě a nedostatek určitých minerálů, především vápníku, hořčíku a draslíku, píše Mayo Clinic.

K dalším příčinám ale patří i špatná cirkulace krve, těhotenství, vedlejší účinky některých léků a neurologické poruchy. Pokud máte křeče příliš často a opakují se především v konkrétním místě, měli byste s nimi navštívit lékaře, radí NHS.

Jak obecně s křečemi bojovat?

Někteří lidé na křeče trpí, aniž by to bylo příznakem nějakého závažného zdravotního problému. Stále jde ale o něco, co nás v životě omezuje a čeho se rozhodně chceme zbavit. Proto byste obecně měli křečím předcháze především dostatečným přísunem vitamínů a minerálů.

Dbejte na vyváženou stravu a udržujte dostatečnou hydrataci. Pozor si ale dejte také na křeče z přetížení svalů. Před každým cvičením se pečlivě rozcvičujte a vyhýbejte se náhlým změnám intenzity cvičení.

Při sportu noste vhodnou obuv a oblečení, dodržujte také spánkovou hygienu a dopřávejte si dostatek odpočinku. Pokud toto všechno splníte, minimálně nějaké častější křeče by se vám měly vyhnout. Stále se ale mohou dostavit a my víme, jak s nimi bojovat.

Jak si od křeče ulevit

Pokud vás chytne křeč do nohy či lýtka, jemně natáhněte a protáhněte postižený sval, masírujte postiženou oblast a aplikujte teplý nebo studený obklad. Křeč v chodidle vyřešíte přenesením váhy na postižené chodidlo nebo ohnutím prstů směrem nahoru, uvádí Cleveland Clinic.

Křeče v rukou a pažích bývají velmi časté, obvykle od nich ale pomůže obyčejné protřepání rukou a jemné protažení, aplikovat také opět můžete teplý, nebo naopak studený obklad.

Pokud vás chytne křeč do břicha, lehce se předkloňte pro uvolnění břišních svalů. Proveďte několik hlubokých nádechů a výdechů a přitom jemně masírujte postiženou oblast. Křeče v čelisti bývají nejhorší a nejbolestivější. Obvykle na ně pomáhají teplé obklady.

Zdroj: WebMD, Cleveland Clinic, Healthline, NHS, Mayo Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články