Říhání je přirozený mechanismus zdravý pro tělo. Může ale značit i vážnější zdravotní problémy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Bolest na hrudniku
Zdroj: Pixabay

Říhání je něco, co se nevyhýbá nikomu z nás. Ve společnosti se samozřejmě snažíme to nedělat, protože se obecně považuje za neslušné. Pokud jsme ale doma, často si velmi nahlas ulevíme. A podle odborníků je to zdravé, říhání má pro naše tělo pozitivní účinky. Pokud k němu ale dochází často, může značit také závažnější zdravotní problémy.

Říhání je reflex. Jde o přirozený proces, který uvolňuje vzduch a plyny ze žaludku. Jedná se o jev způsobený především tím, že při jídle a pití polykáme také vzduch, který následně nějakým způsobem musí opustit naše tělo, vysvětluje Health.

K říhání dochází často, pokud člověk pije sycené nápoje. S bublinkami se totiž do těla dostává vzduch. Další příčinou je hltání a rychlé polykání. Jelikož jde ale o ventilový mechanismus, je pro nás zároveň velmi důležité nezadržovat ho, a pokud si to naše tělo žádá, ulevit si.

Problémy spojené s říháním

Pokud říháte často, mohou u vás nastat různé zdravotní komplikace. Ano, jedná se o mechanismus, který našemu tělu pomáhá s uvolněním, pokud ale někdo říhá i několikrát za hodinu, je to pro nás naopak nebezpečné, varuje Mayo Clinic.

Docházet může k pálení žáhy, protože nás podráždí vzduch, který se vrací během říhání jícnem zpět. Dostat také můžete škytavku, pokud se situace stává častěji, bude vás pravděpodobně často také bolet bránice, varuje Healthline.

Někdy jde o známky vážné nemoci

V mnoha případech je říhání pouze známkou toho, že jste při jídle příliš hltali, nebo jste snědli něco, co vám nesedlo. Pokud ale takzvaně „krkáte“ bez zjevných důvodů a stává se vám to často, možná je na čase navštívit doktora.

Může se totiž jednat o gastroezofageální refluxní chorobu, která způsobuje právě velmi časté pálení žáhy, ale také o vředy v žaludku nebo na dvanáctníku. Ve výjimečných případech říhání značí, že trpíte gastritidou.

Pokud vás nadměrné uvolňování vzduchu z těla trápí často, pokuste se změnit životní styl. Jezte pomalu a bez stresu, každé soustu dobře rozkousejte, vyvarujte se nápojů s bublinkami. Říhání se kompletně pravděpodobně nikdy nevyhnete, může se vám ale podařit ho velmi omezit.

Zdroj: NEWS Medical Life Sciences, Healthline, WebMD, Mayo Clinic, Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články