Proč přibývá pokusů o sebevraždu u dětí? Důvodem bývá citlivá dětská duše, vrstevníci a nezájem rodičů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Sebevrazda
Zdroj: HASTYWORDS / Pixabay.com

Již od minulého roku se opakovaně objevují v médiích zprávy o tom, že roste počet dětí s psychickými problémy, depresemi, a dokonce přibývá dětských sebevražd. Alarmující čísla jsou důsledkem mnoha faktorů, mezi které se zařadil například i covid. Jak poznáte, že jsou problémy vašeho dítěte vážné?

Alarmující čísla se objevila již v roce 2021, kdy Linka bezpečí zaznamenala 35% nárůst telefonátů týkajících se tématu sebevraždy. Jednalo se o 3 014 kontaktů. V roce 2022 se už jednalo o 3 638 kontaktů.

Čísla neustále rostou

Důvodem jsou dle psycholožky Aleny Večeřové Procházkové zejména nefungující rodiče, vrstevníci a citlivá dětská duše.

„Když nemají dostupné rodiče jako emoční, fyzickou, podporu, nemají tu blízkost, začnou se vázat na svoje vrstevníky. Jenomže potom nás jako by determinují. To znamená, že nějaké hranice toho, jaká jsem, jak to vlastně mám, nám dávají vrstevníci. A vrstevníci, děti se mezi sebou často vyznačují tím, že jsou především dost neúprosně krutí,“ řekla pro Blesk.

Psycholožka Anna Frombergerová v rozhovoru Pro ženy přidala ještě další faktor, a tím byl lockwdown během covidu.

Všichni odborníci se shodují, že velkým problémem je nedostatek dětských psychologů a zařízení, kde by se dětem mohlo pomoci hned v počátcích jejich problémů.

Čeho si u dětí všímat?

Anna Frombergerová ve zmíněném rozhovoru radí rodičům, čeho si mají všímat.

„Může se jednat o výraznější změny nálady, útlumy aktivity, agresivní projevy, ale i změny spánku nebo stravování. Malé, krátkodobé změny mohou přirozeně provázet dospívání. Ale výraznější úzkosti či depresivní projevy spojené s velkou ztrátou energie jsou už opravdu varovné a je třeba zpozornět,“ říká.

Psycholog Základní školy U Haldy v Ostravě Přemysl Mikoláš pro Deník dodává, že dítě v depresi ztrácí zájem o své koníčky, začne chodit za školu nebo utíká z domova.

„Mám třeba zkušenost s tím, že chlapci mají kapuci přes hlavu, dívky zase i v létě nosí dlouhé rukávy, pod nimiž si schovávají svoje příběhy – sebeubližování,“ dodal svou zkušenost.

Základem léčby je dobrý vztah s dítětem založený na důvěře. Pokud se vám dítě snaží něco sdělit, odložte telefon a přestaňte dělat cokoliv jiného – jen své dítě vyslechněte. Buďte zde pro něj.

To je totiž to jediné a hlavní, co vaše dítě potřebuje, než se vám podaří sehnat termín u odborníka, na který můžete v současné době čekat i několik měsíců.

Zdroje: Linka bezpečí, Blesk, Pro ženy, Deník

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články