Při opalování dbejte na správný výběr krému a nikdy nezůstávejte na slunci přes poledne

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Opalovani
Zdroj:123RF

Někteří lidé se v létě sluníčku vyhýbají, jak jen mohou. Jiní ale milují ležet dlouhé hodiny na lehátku, číst si knihu nebo jednoduše jen tak odpočívat a takzvaně „chytat bronz“. Opalování má ale svá pravidla, která byste měli dodržovat, abyste se ujistili, že neublížíte svému zdraví.

Kolik hodin denně můžete strávit na přímém slunci? Jaké krémy používat? A jak typ vaší pokožky ovlivňuje celý proces opalování? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujícím článku.

Pozor na polední slunce

Doporučená doba opalování závisí na několika faktorech včetně typu pokožky a síly slunečního záření. Obecně nicméně platí, že začínat byste měli pomalu a postupně, takže maximálně 15 až 30 minut denně. Po týdnu můžete začít dobu postupně prodlužovat.

Nikdy na přímém sluníčku nezůstávejte přes poledne. Mezi 11:00 a 15:00 se raději opalování vyhněte. V tu dobu totiž pálí slunce nejvíc a i kvalitní krémy by měly problém vaši pokožku ochránit. Docházet pak může kromě bolestivého spálení kůže také k úpalu, varuje web Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Opalování podle typu pokožky

Každý z nás se opaluje trochu jinak. Pokud patříte k lidem s velmi světlou pokožkou, obvykle se jedná o jedince také se světlými vlasy a výraznými pihami, budete potřebovat krémy s nejvyšším SPF faktorem a opalovat se budete velmi těžko.

Také vám hrozí, že se spálíte i přesto, že budete své tělo chránit. Proto byste měli na slunci trávit méně času. Naopak lidé s tmavší pokožkou se opalují velmi snadno a na slunci mohou být déle. Neznamená to nicméně, že nepotřebují krém. Krémy chrání naše tělo nejen před spálením, ale také před celou řadou kožních onemocnění, a dokonce i před rakovinou.

Jak vybrat opalovací krém?

Při výběru opalovacího krému jako první sledujte SPF faktor. Prodávají se sice i krémy s nižším, ideální ale je používat vždy minimálně ty s faktorem 30. Citlivá nebo dětská pokožka pak vyžaduje alespoň SPF faktor 50.

Dále je dobré se ujistit, že má vámi vybraný krém vyšší spektrum ochrany. Hledejte v drogeriích produkty, které chrání před UVA i UVB zářením. V neposlední řadě pak myslete na to, že pokud se během opalování rádi namočíte v bazénu, hodit se vám bude opalovací krém voděodolný.

Zdroj: Lidovky, Kafe, iReceptář, Femina, iDNES, Novinky, Fakultní Thomayerova nemocnice

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články