Pláč není známkou slabosti. Ve skutečnosti dělá vaše tělo psychicky i fyzicky silnějším

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Plac
Zdroj: Pexels

Někteří lidé ukazují emoce více, někteří méně. Mnoho lidí považuje pláč za projev slabosti a často se tak snažíme slzy také zadržovat. Ve skutečnosti si tím ale velmi ubližujeme. V čem je pro naše tělo pláč důležitý? A proč bychom slzy nikdy neměli potlačovat?

Pláč je přirozenou součástí lidského emočního projevu. Ačkoli ho mnozí považují za znak slabosti, odborníci se shodují, že zadržování slz může mít negativní dopad na naše zdraví i psychiku.

Psychické přínosy pláče

Pláč pomáhá uvolnit nahromaděné emoce a stres. Pokud budete slzy zadržovat, může se velmi snadno stát, že se po nějakém čase veškeré emoce nechtěně uvolní. V takovém případě potom člověk často jedná v afektu jinak, než by chtěl, může se chovat agresivně, nebo mít jiný emoční záchvat, varuje Aleteia.

Slzy mohou být součástí procesu vyrovnávání se s těžkými životními situacemi. Pokud budete plakat, prokazatelně budete také schopni lépe přijmout skutečnost, kvůli které vám do pláče je. Ať už se jedná o rozchod, ztrátu blízké osoby, nebo jinou traumatickou událost.

Pláč nicméně také posiluje sociální vazby. Může vyvolat empatii u ostatních a posílit mezilidské vztahy. V neposlední řadě se pak cítíme po pláči lépe, protože při něm dochází k uvolnění endorfinů.

Fyzické přínosy pláče

Pláč pomáhá s emočním uvolněním, v mnohém ale našemu tělu prospěje také fyzicky, uvádí Live Strong. Slzy obsahují stresové hormony a toxiny, které se jejich prostřednictvím vyplavují z těla. Pomáhají také udržovat oči hydratované a chráněné před infekcemi.

Emocionální pláč může vést ke snížení krevního tlaku. V neposlední řadě potom pláč stimuluje produkci nejrůznějších protilátek, doplňuje Aleteia.

Psychologové a lékaři se shodují, že pláč je zdravý a přirozený mechanismus. Dr. Judith Orloff, psychiatrička a autorka knihy The Empath’s Survival Guide, tvrdí, že pláč je způsob, jakým tělo uvolňuje emoce. Když potlačujeme slzy, potlačujeme naše skutečné pocity.

Dr. William Frey, biochemik a expert na slzy potom doplňuje, že emocionální slzy obsahují více stresových hormonů než slzy vyvolané například krájením cibule. To podporuje teorii, že pláč pomáhá tělu zbavit se škodlivých látek.

Zdroj: Live Strong, Shape, Medium, Select Health, Care Well, Aleteia

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články