Podle nové studie by užívání aspirinu jednou týdně mohlo snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny téměř o 40 %. Výsledky ukázaly, že pravidelné používání léků proti bolesti, by mohlo vést k velkému snížení rizika rozvoje skoro všech druhů rakovin.
Staré přísloví praví, že prevence je lepší než léčba
Ve vědeckém časopise Annals of Oncology byla odhalena několikaletá vědecká práce s největší a nejkomplexnější analýzou mezi aspirinem a rakovinou. Tato statistika platí zejména pro ty, kteří aspirin užívali několik let, někdy až dvakrát týdně.
Vědci zjistili, že denní dávka, v podobě jedné tablety, může snížit riziko rakoviny tlustého střeva na polovinu a tento účinek může trvat až deset let.
Proběhlo již 113 studií na různé druhy rakoviny
Starší výzkumy poukazovaly na snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva, ale nová data ukazují, že aspirin může mít podobný účinek na další formy onkologických onemocnění. Síla tablety působí na rakovinu zažívacího traktu, dále na rakovinu krku, žaludku, jícnu a střeva. O neuvěřitelných 39 % se snížilo riziko rakoviny jater. Rakovina jícnu se snížila o jednu třetinu a rakovina střev o jednu čtvrtinu.
Rizika, před kterými varují odborníci
Aspirin patří světově mezi nejprodávanější lék na bolest a pomáhá lidem již desítky let. Je ale třeba se mít na pozoru. Všechno má svá pro a proti. Bohužel i tato pilulka má své nedostatky.
Zvyšuje totiž riziko vnitřního krvácení a odborníci, jako je pan Bresalier tvrdí, že by rozhodně neměla být pilulka užívána denně. Ohroženou skupinou jsou zejména starší lidé, a ti, kteří častěji pijí alkohol.
Promluvte si se svým lékařem
Než si poběžíte do lékárny pro zásobu prášků, kontaktujte svého lékaře. Pokud užíváte i jiné léky, je třeba zajistit, aby se vzájemně neovlivňovaly. Nízká denní dávka aspirinu může mít smysl pro lidi s vysokým rizikem určitých typů rakoviny, ale před možnými vedlejšími účinky lékaři varují.
Autor: Darja Černá
Zdroje: Zpravodajství Express, Daily Star