Nízký i vysoký tlak mohou být velkým problémem. Poznejte příznaky včas a vyhledejte lékaře

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Vysoký i nízký krevní tlak mohou být velkým problémem. V obou případech se jedná o zdraví, někdy dokonce i život ohrožující komplikaci, podle toho, jak vysoký nebo nízký ho máte. Víte, jaké hodnoty jsou ještě v pořádku? A jaké jsou příznaky jednotlivých špatných situací?

Optimální hodnota tlaku je asi 120/80. V rozmezí od 90/60 do 140/90 je ale všechno v pořádku a nemusíte se bát. Pokud jsou ale hodnoty při měření vyšší, nebo naopak vyšší, možná byste měli přemýšlet o změně životního stylu, nebo dokonce návštěvě doktora, píše Medicine Net.

Nízký tlak

Nízkému tlaku se jinak říká také hypotenze. Jedná se prakticky o veškeré hodnoty, které jsou pod 90/60, nicméně skutečně kritické, při kterých musíte vyhledat lékaře, jsou až od 70/40, uvádí Mayo Clinic.

Hlavními příznaky nízkého tlaku jsou mdloby, závratě, únava a studený pot. Na nízký tlak se doporučuje především vyšší pitný režim, protože nedostatek tekutin bývá jedním z nejčastějších probémů, píše NHS. Kromě toho samozřejmě ale existuje také medikace, která s jeho zvýšením pomáhá.

Vysoký tlak

Při nízkém tlaku můžete omdlít a zranit se. Vysoký tlak je ale dlouhodobě daleko nebezpečnější. Nejčastějšími příznaky jsou bolesti hlavy, závratě, únava, ale také krvácení z nosu či vysoká tvořivost modřin na těle. Tlak si můžete pomocí tlakoměru snadno změřit i doma.

Pokud se často opakují vyšší hodnoty, měli byste navštívit lékaře. Co se týče změny životního stylu, začněte více cvičit, jíst zdravě, vyhněte se především kofeinu, ale také omezte sůl, radí Gilbert Cardiology. Důležité je také nekouřit a snažit se vyhnout stresu.

Optimální krevní tlak má stále jen malé procento lidí, u většiny ostatních obvykle kolísá. Měl by ale vždy být v hodnotách, které jsou ještě podle lékařů v pořádku. Jakmile se vám jednou dostane do hodnoty vyšší, nebo nižší, měřte si ho pravidelně a při opakování problémů navštivte doktora.

Zdroj: NHS, Gilbert Cardiology, Mayo Clinic, Medicine Net

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články