Nepodceňujte mateřská znaménka. Minimálně jednou do roka byste měli navštívit dermatologa

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Materske znamenko
Zdroj: Pexels

Pravděpodobně každý z nás má na těle nějaké to mateřské znaménko. Některá jsou viditelnější, jiná jsou menší, o některých možná ani nevíte, protože jsou v místech, na která si nevidíte. Jedná se o naprosto běžnou věc, přesto bychom je v některých případech neměli podceňovat, protože mohou být nebezpečná pro naše zdraví.

Mateřská znaménka jsou pigmentové skvrny na kůži. Obvykle se s nimi člověk narodí, výjimečně se ale mohou objevit i během života, respektive se vybarvit, takže i přestože jsme o nich původně nevěděli, později budou výrazná, vysvětluje Cleveland Clinic.

Proč jsou nebezpečná?

Většina mateřských znamének bývá neškodných. V některých případech se z nich ale mohou vyvinou melanomy kůže. Proto byste měli docházet na pravidelné kontroly k lékařům, abyste se ujistili, že u vás rakovina nehrozí, píše Health Library.

Atypická znaménka mají vyšší riziko přeměny v melanom. Velké množství znamének samozřejmě také zvyšuje celkové riziko. Znaménka na místech vystavených slunci jsou rizikovější, upozorňuje pak Healthline.

Na kontrolu k lékaři byste měli chodit pravidelně. Ideálně jednou ročně by měl dermatolog zkontrolovat všechna znaménka. Pokud si všimnete změn ve velikosti, barvě, tvaru nebo pokud znaménko začne svědit či krvácet, navštivte odborníka dříve.

Kdy si nechat znaménko odstranit?

Obzvlášť pokud máte znamének více, nebo víte o nějakém větším či atypickém, je velmi podstatné se preventivně chránit. Důležité je především v létě používat sluneční krémy a vyhýbat se přímému slunci.

Přesto se někdy stane, že nakonec bude muset dojít k operativnímu zákroku. K odstranění znaménka dochází ve chvíli, kdy ho lékaři shledají nebezpečným.

Vy sami nicméně můžete o odstranění požádat. Jednak proto, že se chcete cítit bezpečně a mít jistotu, že vám ani v budoucnu nic nehrozí, mnoho lidí si ale nechává znaménka odstranit také z kosmetických důvodů. Podobné operace nicméně nebývají hrazeny pojišťovnou.

Zdroj: Better Health, Healthline, Houston Methodist, Health Library, Cleveland Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články