Komerční sděleníZdravíŽivotní styl

Nedostatek spánku je závažným problémem. Jak dlouho trvá, než se z něho zotavíme?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nespavost
Zdroj: Shutterstock

Říkáte si, že si dáte poslední díl seriálu a půjdete spát, protože ráno vstáváte do práce. Jenomže pak je najednou půl třetí a vy přemýšlíte, jestli se vám vůbec vyplatí jít si lehnout, když by měl budík zvonit za tři hodiny. Dlouhodobě může být takový nedostatek spánku závažným problémem.

Někteří lidé si třeba i lehnout jdou, jenomže kvůli problémům, kterých mají plnou hlavu, nemohou spát, a tak si raději přečtou nějakou knížku, kterou stejně únavou příliš nevnímají.

Pravidelný režim a denně minimálně 6 až 8 hodin spánku je pro lidské zdraví ideální. V opačném případě je člověk slabý, neustále unavený a projevuje se to také na jeho psychické stránce.

Navíc si hodně lidí říká, že se o víkendu takzvaně dospí, jenomže někdy to nejde, protože naše tělo zkrátka chce už v sedm ráno vstávat, a pokud to náhodou jde, rozhodně nestačí jeden delší spánek na to, aby vynahradil všechny ty dny, kdy ho byl nedostatek.

Hrozivé statistiky

Podle healthdigest.com uvádí jisté studie, že více než třetina dospělých Američanů spí každou noc kratší dobu, než je pro pravidelný spánek doporučeno. Podle stejné studie jsou také zhruba dvě třetiny lidí ve věku mezi 30 a 45 lety k nespavosti náchylní.

V Evropě sice lidé mají spánku o něco více, i tady ale poměrně vysoké procento populace trpí spánkovou deprivací, která se projevuje změnou nálad, permanentní únavou, a v mnoha případech dokonce i kolapsem.

Lidé, kteří nemají dostatek spánku, trpí potom podle lékařů obezitou, srdečními chorobami, cukrovkou a depresemi, většina se jich dříve či později musí léčit nejen u svého obvodního lékaře, ale i u specialistů, především psychologů či psychiatrů.

Kromě zdravotního stavu samozřejmě dochází i ke zhoršení v oblasti sociální a pracovní, člověk se kvůli změnám nálad stane pro mnohé přítěží, ztratí přátele a může přijít kvůli zhoršení pracovních výsledků o práci.

Ačkoli převládá mezi lidmi názor, že se dá pár nocí beze spánku dospat, vědci prokázali přesný opak. Bohužel se ukázalo, že to není tak snadné, a pokud se člověk několik dní nevyspí, ani prospaný víkend to nevynahradí.

Děsivé výsledky

Studie publikovaná v časopise Plos One zkoumala návyky dospělých lidí, kterým bylo v rámci výzkumu povoleno spát pouze 70 % běžně doporučovaného času. A to celkem po deset nocí v řadě.

Stejným účastníkům byl pak umožněn spánek po celý týden, úplně kdykoli se jim zachtělo. Před spánkem, během něho i po něm byly na účastnících prováděny testy, které zkoumaly reakce jejich těla.

Ukázalo se, že mnozí z testovaných nemohli během sedmi dní spát, a i když se třeba během dne cítili unavení, jejich tělo nedokázalo odpočívat. Spánkovou deprivaci tak většina z nich ani po týdnu nedokázala dospat.

Vědci zjistili, že po týdnu neomezeného spánku se účastníci vrátili na svou výchozí úroveň pro fyzickou aktivitu. Jejich mentální zpracování a paměť však stále zaostávaly za úrovněmi, kterých dosáhli před deseti dny omezeného spánku. Ani celý týden řádného odpočinku plně neobnovil jejich mentální schopnosti.

Ačkoli vědci přiznávají, že kvůli nízkému počtu účastníků studie jsou výsledky velmi málo prokazatelné, je jasné, že spánková deprivace je daleko horší problém, než se předpokládalo. Doporučují proto každému, aby si svůj životní styl dobře hlídal.

Zdroj: healthdigest.com, medicalnewstoday.com, sleepfoundation.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články