Muchomůrka červená je jedovatá houba, která obsahuje několik toxických látek, především muskarin a kyselinu ibotenovou. Její konzumace je velmi nebezpečná. Přesto ji ale někteří lidé sbírají. Dá se z ní totiž udělat tinktura, která je při vnějším použití zcela neškodná, dokonce léčivá.
Mezi hlavní příznaky otravy pomocí muchomůrky patří nevolnost a zvracení, závratě, zmatenost, poruchy vidění, v závažných případech také selhání orgánů. Pamatujte, že k otravě může dojít v některých případech také i třeba jen po olíznutí prstů, ve kterých jste houbu drželi. I při přípravě tinktury je tak třeba dbát na bezpečnost, uvádí iDNES.
Nezaměnitelná houba
Muchomůrka červená se jen těžko dá zaměnit s jinou houbou, prakticky kdokoli by tak měl být schopný ji poznat, píše Deník. Tato houba má významnou roli v ekosystému lesa a je důležitá pro růst některých stromů díky mykorhize.
Najdete ji nejčastěji pod břízami a smrky, nachází se spíše ve světlejších lesích a roste často už koncem léta, ale potom také během celého podzimu. Mnoho lidí doporučuje na ni vůbec nesahat a nechat ji na místě. Je ale potvrzeno, že tinktura z ní je léčivá.
Léčivé účinky muchomůrky
K přípravě tinktury je třeba čtyřicetiprocentní líh, který se dá sehnat například v lékárně. Kloboučky čerstvých muchomůrek nakrájejte, zalijte lihem a uzavřete v nádobě. Dbejte přitom na své zdraví. Používejte rukavice a velmi dobře si myjte ruce.
Sklenici následně umístěte ideálně na parapet, kde na ni bude dopadat denní světlo. Tam ji nechte po dobu několika týdnů, radí server Provoněný den. Každý den je ale třeba sklenici protřepat.
Jakmile je tinktura hotová, můžete ji vnějším způsobem používat klidně každý den. Potírejte s ní místa, která vás bolí, nebo na kterých dostáváte křeče. Problémy by se měly během několika dní zmírnit.
Zdroj: Deník, Provoněný den, iReceptář, iDNES
Autor: Šárka Cvrkalová