Nejspíš každý z nás měl někdy problém s tím, že mu něco spadlo do oka, cítil pálení nebo svědění a hřbetem ruky nebo prsty si promnul oko. Jenomže podle vědců, jak tvrdí web completeeyecare.net, je to jeden z nejvíce nebezpečných zlozvyků vůbec, který může způsobit závažná poranění očí, a někdy dokonce doživotní následky.
Podle nedávných průzkumů až 75 % lidí v Americe využívá nějakou formu pomůcek pro lepší vidění. Ve velké většině se jedná o brýle, někteří lidé se přiznali k čočkám, u starších lidí jsou to lupy. Samozřejmě velká část těchto osob problémem trpí kvůli genetice, stáří, nebo zkrátka špatnému vývoji očí.
Jenomže v mnoha případech lékaři potvrzují, že i jedinec s úplně zdravýma očima může jen tím, že si je pravidelně mne, způsobit sám sobě vážné zdravotní problémy, které mnohdy vedou právě k nutnosti nošení brýlí. A někdy je to dokonce i horší. Co všechno se vám může stát, když si budete mnout oči?
Kruhy pod očima
Pokožka kolem očí je nejcitlivější část celého obličeje. Pokud se ráno probudíte s kruhy pod očima, není to proto, že jste se špatně vyspali, ale spíš proto, že jste si během spánku oči mnuli. Šedé skvrny připomínající modřiny vznikají z mnoha důvodů, ale mnutí očí je právě tím nejčastějším.
Může jít také o následek únavy, stresu, špatné stravy nebo léků, většinou si ale kruhy pod očima způsobíte, nebo zvýrazníte, právě tím, že si oči mnete.
Zvýšené riziko infekce
Ačkoli si ruce myjeme několikrát denně a máme pocit, že žijeme v naprosto čistém prostředí, pravda je, že se nám na kůži při jakékoli činnosti zachycují bakterie, které jsou zkrátka všude. A právě z rukou si je při mnutí přenášíme do očí, kde mohou způsobit velké problémy.
Kvůli bakteriím vznikají často infekce a může docházet k bolestivým zánětům očí, které se mnohdy musí léčit antibiotiky, někdy dokonce zanechávají trvalé následky. Pokud si nutně potřebujete do oka sáhnout (například kvůli smítku), důkladně si před tím umyjte ruce mýdlem. Ani to ale podle vědců není stoprocentní ochrana.
Poškrábaná rohovka
Kromě nečistot si do očí často zaneseme také prach nebo jiné drobné částice, které mohou způsobit nejen infekci, ale také poničení rohovky. I drobná smítka, která jsou viditelná pouze pod mikroskopem, mohou mít totiž na naše oko devastující účinky.
Pokud vás oči svědí, nebo v nich máte nepořádek, možná si myslíte, že promnutím se ho zbavíte a ulevíte si od problémů. Opak je ale pravdou. V případě, že si oči budete mnout, můžete si do nich mnohem více věcí zanést než z nich odstranit.
Ztenčená rohovka
Rohovka zaostřuje světlo, které do oka vstupuje. Kulatý tvar rohovky ohýbá a láme přicházející světlo, takže putuje přímo do sítnice v zadní části oka. Aby si rohovka zachovala svůj jemně zakřivený tvar, spoléhá na kolagenová vlákna.
Když tato vlákna zeslábnou nebo se zlomí, rohovka se vyboulí směrem ven, až vytvoří tvar kužele, což má za následek stav známý jako keratokonus. Keratokonus se vyskytuje z mnoha důvodů, jako je genetika, oční onemocnění a stres. Někteří vědci však předpokládají, že časté tření toto trauma oka způsobuje také. To lze potom léčit pomocí brýlí nebo kontaktních čoček, popřípadě pomocí laserové operace.
Uvolňování histaminů
Především na jaře se setkáváme s alergiemi na pyl, po celý rok ovšem bojujeme s těmi na jídlo, zvířata nebo na prach. A ve většině případů se k dalším potenciálním problémům přidá slzení očí. Jde o přirozený způsob oka, jak se bránit nežádoucím vlivům pomocí histaminů. Pokud si je promnete, částečně si ulevíte.
Jenomže mnutím zároveň posilujete produkci histaminů, takže i když si ulevíte dočasně, později bude problém jenom horší. Lepší tedy je slzy vypudit mrkáním a pokusit se to vydržet.
Zdroj: completeeyecare.net, visioneyeinstitute.com.au, allabouteyes.com
Autor: Šárka Cvrkalová