Každý člověk je trochu jiný. Někdo je vysoký, někdo naopak ne, každý máme trochu jiný typ postavy a to, jak vypadáme, ovlivňuje celá řada faktorů. Mnoho lidí na světě je vysokých, má dlouhé prsty a obecně delší končetiny. Pokud se k tomuto typu postavy ale přidají následující problémy, možná jde o postižení takzvaným Marfanovým syndromem.
Marfanův syndrom je genetické onemocnění pojivové tkáně. Mnoho lidí, kteří jím trpí, si dlouho nemusí uvědomovat, že jsou nemocní. Nejobecnějšími příznaky jsou totiž právě postavové rysy popsané výše. Další problémy se někdy objeví hned, někdy se ale přidají až během života, píše Cleveland Clinic.
Může vzniknout i spontánně
Marfanův syndrom může být způsoben geny. Jak ale popisuje CDC, může se také u člověka rozvinout velmi spontánně. I to je důvod, proč se mnohdy následující problémy objeví až během života.
K projevům Marfanova syndromu patří deformity hrudníku, skolióza, problémy se zrakem a srdeční komplikace. Obvykle se nemoc týká skutečně právě vysokých a hubených lidí s dlouhými a kostnatými prsty, neznamená to ale, že každá osoba s tímto typem postavy na nemoc trpí.
V některých případech nemusí být onemocnění závažné. Pokud se ale začnou projevovat příznaky výrazně, může podle Medline Plus ohrozit syndrom člověka i na životě, a to především kvůli zmíněným srdčním problémům.
Problémem prý trpěl i Lincoln
Marfanův syndrom je velmi diskutovaným tématem pro mnoho vědců, kteří se zabývají životem Abrahama Lincolna. Mnoho z nich dodnes tvrdí, že právě on nemoc měl, podle jiných jde ale pouze o nepotvrzené spekulace.
Stoprocentně nicméně nemocí trpěli skladatel Sergej Rachmaninov, herec Vincent Schiavelli nebo volejbalista Flo Hyman, který své vysoké postavy ve svém oboru dokázal na druhou stranu naplno využít.
Bohužel v současné době neexistuje žádný lék, který by nemoc plně vyléčil. Dají se ale využít nejrůznější medikace, které dovedou zmírňovat konkrétní příznaky.
Zdroj: JAMA Network, CDC, Medline Plus, Cleveland Clinic, NIH, Time
Autor: Šárka Cvrkalová