Křupání kloubů nám sice uleví, pokud ho ale máte jako zlozvyk, může vést i k artróze

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Klouby
Zdroj: Pixabay

Každý z nás někdy křupe klouby. Někdy po namáhavé práci v kanceláři potřebujeme protáhnout tělo, lupe nám potom v zádech, za krkem, nebo protahujeme ruce a křupeme klouby na prstech. Občas nám to hodně uleví, mnoho lidí ale lupe klouby pouze v rámci zlozvyku. A ve skutečnosti to není ani trochu zdravé.

Některé vědecké studie tvrdí, že může prokřupnutí kloubů v ledasčem pomoci. A jistě mají pravdu, uvolnění je někdy prospěšné a zbaví nás bolesti ze zatuhlosti. Vyplatí se to ale, když znáte veškeré nebezpečí této činnosti?

Křupnutí není o kloubech

Hodně lidí si myslí, že praskání, které při protahování slyšíme, způsobují kosti a klouby. Ve skutečnosti je ale zvuk vytvářen prostorem mezi klouby ve vzduchových bublinách. Naše klouby jsou před třením chráněny takzvaným kloubním mazem.

Ten běžně zajišťuje jejich bezproblémovou funkci, někdy to ale nestačí a cítíme, že je naše tělo v určitých místech zatuhlé a potřebujeme mu manuálně pomoci. A jednou za čas se nic nestane. Pokud ale křupete klouby častěji, mnohdy zbytečně, je to nebezpečné, vysvětluje Cedars Sinals.

Nic se nesmí přehánět

Klouby není zdravé nechávat neprotažené. Pokud cítíte, že potřebujete úlevu, měli byste si prsty, záda či krk protáhnout. Jenomže pokud budete tuto činnost dělat pravidelně, může podle odborníků vést k artróze, tedy onemocnění kloubů, které se projevuje silnými bolestmi.

Artróza se obvykle projevuje v pozdějším věku, poměrně běžně trápí starší osoby. Někteří lidé jsou k ní ale náchylnější. A pokud navíc budete své klouby přetěžovat, logicky se dostaví zdravotní problémy dříve.

Předcházet problémům s klouby se dá především pravidelným cvičením. Protahování i během dne, například i během pracovního procesu, může mnohdy pomoci. Důležité je také myslet na stravu bohatou na vápník a hořčík. Vhodné jsou i doplňky stravy s těmito látkami.

Zdroj: Piedmont, Cleveland Clinic, Cedars Sinals, Harvard Medical School, National Geographic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články