Klíště je třeba co nejdříve z těla odstranit. Dejte si pozor na všeobecné rady, které jsou více nebezpečné než užitečné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kliste
Zdroj:123RF

Klíšťata jsou nebezpeční tvorové přenášející celou řadu nemocí. Především v létě a na podzim se s nimi setkáváme nejen u domácích mazlíčků. Z lesa či z posezení v parku si je můžeme domů přinést i my. A je vždy důležité vědět, jak parazita ze svého těla dostat.

Pokud u sebe na těle najdete klíště, neznamená to nutně, že budete mít zdravotní problémy. Pokud se hmyz odstraní včas a především správně, ve velké většině případů vám nemusí vůbec nic hrozit. Je ale třeba dát pozor na to, abyste například klíštěti neutrhli jen tělo a hlavička vám nezůstala v ráně.

Nebezpečí jménem klíště

Klíšťata přenášejí celou řadu nemocí. K nejznámnějším z nich patří lymská borelióza, klíšťová encefalitida, ehrlichióza nebo anaplasmóza. Některé nemoci se mohou přenést již během několika hodin po přisátí klíštěte.

Pokud se tak u vás na těle objeví zarudlý flek v místě, kde klíště bylo, nebo začnete pociťovat nevolnost a další zdravotní problémy, vyhledejte rychle lékaře, radí iDNES. Bohužel jsou klíšťata velmi malá a jejich přisátí je často bezbolestné, takže mohou zůstat nepovšimnuta.

Jak vyndat klíště

Pokud jste trávili čas venku, především pak v lese nebo v místech s vysokou trávou, je třeba se doma důkladně prohlédnout. Poproste rodinné členy, aby vám zkontrolovali záda, na která si nevidíte. Pokud náhodou někde na těle klíště najdete, je třeba ho ihned odstranit.

Připravte si pinzetu s jemnými hroty, dezinfekční prostředek a rukavice. Nasaďte si rukavice pro vlastní ochranu. Uchopte klíště pinzetou co nejblíže kůži. Táhněte klíště pomalu a plynule kolmo od kůže. Netočte s ním ani ho nemačkejte. Po vytažení místo dezinfikujte a klíště zlikvidujte například spláchnutím do záchoda.

Pozor si dejte na rady, které se obecně objevují na internetu. „Doposud přetrvávají vžité praktiky, že klíště lze vyšroubovat či vyviklat a předtím se má pokapat olejem. Ve všech těchto případech může ale dojít k vyvržení infekčního obsahu klíštěte do těla hostitele,“ upozorňuje doc. Dr. Ing. Tomáš Vontor pro Novinky.

Zdroj: iReceptář, Vlasta, Novinky, Deník, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články